Wskutek tych negatywnych doświadczeń wzrosły obawy pracowników o dalszą przyszłość (w perspektywie 5-10 lat) a jednocześnie spadło poczucie stabilizacji pracy, która sprawia im też mniej satysfakcji a częściej stresuje - wynika z najnowszej, wrześniowej fali badania portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl, które objęło prawie 900 jego użytkowników.

Brakuje nam kolegów z pracy

Aż 57 proc. ankietowanych twierdzi, że pandemia odcisnęła piętno na ich życiu zawodowym, które dla 38 proc. pracowników jest teraz przyczyną zwiększonego stresu. Co prawda, w porównaniu z kwietniem tego roku zdecydowanie zmalał odsetek osób obawiających się utraty pracy (z 44 do 33 proc.) a 37 proc. badanych ocenia, że ich obawy przed zwolnieniem są teraz mniejsze niż wiosną b.r., lecz nastroje pogarsza lęk przed skutkami drugiej fali koronawirusa. Ponad połowa pracowników przewiduje, że może ona pogłębić kryzys na rynku pracy zmniejszając stabilność zatrudnienia i utrudniając znalezienie nowego zajęcia.

Dodatkowo prawie trzem na dziesięciu badanych doskwiera brak bezpośrednich kontaktów ze współpracownikami a co czwarty mówi o wyższych wymaganiach pracodawcy nie powiązanych z podwyżką wynagrodzenia.

Nic więc dziwnego, że prawie sześciu na dziesięciu pracowników twierdzi, że są teraz bardziej otwarci na propozycje nowej pracy (tę otwartość potwierdza zresztą sam fakt, że są użytkownikami Pracuj.pl). Prawie co drugi (45 proc.) bardziej aktywnie przegląda teraz oferty pracy. Taka sama grupa liczy się teraz ze zwolnieniem albo zmianą warunków zatrudnienia. Wygląda na to, że decydując się teraz na zmianę pracodawcy nie tyle szukamy lepszych warunków, ile uciekamy przed ich pogorszeniem.

Podzieleni eksperci HR

Jak komentuje Małgorzata Skonieczna, ekspert ds. Badań Kandydatów w Grupie Pracuj, wywołana przez Covid-19 sytuacja na rynku pracy przypomina nieco sprawdzanie prognoz pogody; chociaż mamy coraz więcej źródeł informacji na jej temat, czasem przewidywania po prostu zawodzą. Ta niejasność przejawia się w opiniach respondentów Pracuj.pl; z jednej strony wykazują pewien optymizm w odniesieniu do rynku pracy i osobistej sytuacji, z drugiej tylko mniejszość uważa, że najgorszy kryzys mamy za sobą. - Trudno się temu dziwić, bo nawet wśród ekspertów HR opinie na temat najbliższej przyszłości rynku pracy są podzielone- zaznacza Skonieczna.