Polacy na Zachód, Ukraińcy do Polski

Ludzie od zawsze wyjeżdżali w poszukiwaniu lepszych warunków ekonomicznych. W samej tylko Unii Europejskiej w 2015 roku 52,8 mln osób – wśród nich wielu Polaków – mieszkało w innym kraju niż ten, w którym się urodziło. Podczas gdy my wyjeżdżamy na Zachód, Ukraińcy szukają pracy w Polsce.

Publikacja: 13.01.2017 09:07

Kilka lat temu do rangi symbolu urósł polski hydraulik, który podbijał Europę. W tym reklamowym motywie kryła się tęsknota Polaków za lepszym życiem i lepszą pracą. Jednak nie jest to tylko naszą specyfiką. Z danych Eurostatu wynika, że w 2015 roku 19,8 mln osób zamieszkujących państwa członkowskie UE posiadało obywatelstwo kraju nieczłonkowskiego. Aż 15,3 mln osób mieszkało w innym państwie członkowskim niż się urodziło.

Według danych Urzędu ds. Cudzoziemców, w 2015 roku w Polsce 3463 obcokrajowców poprosiło o legalizację swego pobytu, co stanowiło wzrost o 48% w porównaniu z 2014 rokiem. Większość z nich chciała pozostać u nas ze względu na pracę.

– Trendy migracyjne i kierunki wyjazdów najłatwiej obserwować, analizując wzrost lub ograniczanie połączeń komunikacyjnych pomiędzy państwami – zwraca uwagę Mirosław Nikolin, współwłaściciel serwisu BiletyAutokarowe.pl. – Przykładem mogą być połączenia autokarowe. Z ich analizy wynika, że Polacy wyjeżdżają głównie do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii. Można zaobserwować również coraz większą popularność kursów z Ukrainy do Polski. Większość pasażerów autokarów to właśnie osoby wyjeżdżające za pracą, a zatem sprzedaż biletów doskonale pokazuje, dokąd my migrujemy zarobkowo i kto przyjeżdża do nas.

Polskie wyjazdy migracyjne

Członkostwo w Unii Europejskiej i otwarcie rynków pracy na Zachodzie stały się doskonałą okazją do poszukiwania przez naszych rodaków wygodniejszego życia za granicą. Badania pokazują jednak, że tendencje migracyjne stały się słabsze w 2016 roku. Z jednej strony wpłynęło na to coraz większe zagrożenie terrorystyczne w Europie, z drugiej – coraz lepsza sytuacja ekonomiczna Polaków i spadające bezrobocie. O ile jeszcze w maju br. co piąty Polak aktywny zawodowo rozważał migrację zarobkową, o tyle już w listopadzie 2016 roku ten odsetek, według raportu Work Service, spadł do 12%.

 

Niestabilna sytuacja w Europie ograniczyła emigrację zarobkową, ale nie wpłynęła na zmianę kierunków wyjazdów. Według BiletyAutokarowe.pl bilety autokarowe do Niemiecsą od lat najczęściej wybierane przez migrantów zarobkowych, zaś na drugim miejscu, mimo Brexitu, pozostaje Wielka Brytania. Warto dodać, że według Work Service 40% wyjeżdżających stanowią młode osoby w wieku od 24 do 35 lat. Podczas gdy my szukamy lepszej pracy na Zachodzie, w takim samym celu przyjeżdżają do nas Ukraińcy.

Polska jako ziemia obiecana dla Ukraińców

Ukraińcy kupują coraz chętniej bilety autokarowedo naszego kraju.

- O ile kilka lat temu kierunki autokarowe Polska-Ukraina były jeszcze mało popularne, o tyle w ciągu ostatnich 3 lat nastąpił ich bardzo duży rozwój – wyjaśnia Mirosław Nikolin, współwłaściciel BiletyAutokarowe.pl. – Wielu polskich przewoźników oferuje już bilety na kursy realizowane ukraińskimi autokarami. Ruch odbywa się głównie do Polski, chociaż nasz kraj jest także przystankiem na drodze do Czech (wzrasta liczba tras Czechy-Polska-Ukraina). Nawet wtedy jednak bilety są kupowane właśnie w Polsce, głównie ze względu na niższe ceny i większą ofertę.

Motorem napędowym rozwoju komunikacji autokarowej jest w tym przypadku migracja zarobkowa. Niektóre miasta, takie jak Wrocław, mają już u siebie liczne skupiska osób pochodzenia ukraińskiego tworzących ukraińską mniejszość.

Migracja zarobkowa Ukraińców do naszego kraju nie powinna dziwić. Według danych ukraińskiej Państwowej Służby Statystyki, obecnie średnia płaca u naszych wschodnich sąsiadów wynosi ok. 150 euro (660 zł po kursie z końca grudnia 2016 roku), podczas gdy w Polsce Ukraińcy zarabiają średnio 2000 zł netto, jak wynika z raportu NBP „Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce” . Szacuje się, że w naszym kraju może przebywać obecnie nawet 1 mln obywateli Ukrainy, przy czym przeważają mężczyźni (57,9%), których średnia wieku to 32,8 lat. Nasi wschodni sąsiedzi pracują głównie w usługach dla gospodarstw domowych, w usługach remontowo-budowlanych i w rolnictwie. Na życie w Polsce wydają 34,2% swoich zarobków, natomiast pozostałą część miesięcznych dochodów najczęściej przesyłają swoim rodzinom na Ukrainę.

Na zjawisko migracji ma wpływ wiele różnych czynników, m.in. sytuacja polityczna, społeczna, ekonomiczna, a także rynek pracy. Szczególnie ten ostatni sprawił, że Polacy coraz rzadziej wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Ukraińcy są natomiast w zupełnie innej sytuacji, a ta determinuje ich do poszukiwania zajęcia w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Nic dziwnego, że rozwijają się przy tym połączenia autokarowe – jest to najtańszy i obecnie całkiem wygodny sposób dotarcia do celu podróży, a dla Ukraińców oraz części Polaków to również początek lepszego życia z lepiej płatną pracą.

Kilka lat temu do rangi symbolu urósł polski hydraulik, który podbijał Europę. W tym reklamowym motywie kryła się tęsknota Polaków za lepszym życiem i lepszą pracą. Jednak nie jest to tylko naszą specyfiką. Z danych Eurostatu wynika, że w 2015 roku 19,8 mln osób zamieszkujących państwa członkowskie UE posiadało obywatelstwo kraju nieczłonkowskiego. Aż 15,3 mln osób mieszkało w innym państwie członkowskim niż się urodziło.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek pracy
Rośnie popyt na pracę dorywczą
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Rynek pracy
Pokolenie Z budzi postrach wśród pracodawców
Rynek pracy
Tych pracowników częściej szukają dziś pracodawcy
Rynek pracy
Padł rekord legalnych pracowników z zagranicy w Polsce. Pomogli Azjaci
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Rynek pracy
Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, WNE UW: Byłam przeciwniczką "babciowego"