fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rolnicy

Rusza nabór wniosków na dofinansowanie małej retencji w gospodarstwach rolnych

Adobe Stock
Rolnicy mogą od dziś składać wnioski o dofinansowanie budowy systemu małej retencji w gospodarstwach wiejskich. Dotacje mogą wynieść nawet 100 tys. złotych.

Jak podało Polskie Radio, dokumenty w sprawie wsparcia można składać w oddziałach terenowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabory będą miały charakter cykliczny.

O wsparcie będą mogli się ubiegać rolnicy, a dofinansowanie wyniesie do 100 tys. zł na gospodarstwo. Przewiduje się, że zwrot kosztów kwalifikowanych będzie do 50 proc., a w przypadku młodego rolnika - do 60 proc. Pieniądze będzie można przeznaczyć na obiekty i urządzenia chroniące gospodarstwa przed suszą, w tym m.in. na budowę zbiorników wodnych, studni głębinowych, zakup systemów nawadniających i pomiarowych.

System małej retencji pozwoli zachować do dyspozycji producentów rolnych np. wody opadowe. Jej nadwyżki to korzyść dla rolników, ale i odbiorców owoców ich pracy - przekonuje minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Jego resort zakłada, że w pierwszej kolejności z programu skorzystają gospodarstwa zajmujące się intensywnie produkcją owoców i warzyw. Już w przyszłym roku mogłyby korzystać z instalacji nawodnieniowych.

Środki na dofinansowanie budowy systemu małej retencji pochodzą z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA