W ciągi roku (sierpień 2018- lipiec 2019) USA eksportowały do Unii towary rolne za 12,5 mld euro, Brazylia 11,7 mld euro a Ukraina 6,7 mld euro. Na czwartej pozycji Chiny 6 mld euro - zapisano we wrześniowym sprawozdaniu Komisji Europejskiej.

W ciągu roku eksport rolny z Ukrainy do Unii wyrósł o 34 proc. (1,7 mld euro), wylicza agencja Unian. Głównymi towarami eksportowymi są zboża (pszenica), nawozy mineralne, owoce i warzywa.

Niebawem na rynku rolnym Ukrainy będzie miała miejsce prawdziwa rewolucja - urynkowienie obrotu ziemią. Obecnie rolnictwo jest opanowane przez prywatne holdingi, działające często na granicy prawa. Nowy rząd zdaje sobie z tego sprawę.

- Doświadczenie krajów Europy Wschodniej pokazuje, że cudzoziemcy tam na rynku ziemi są prawie obecni. Po co mieliby przyjść na Ukrainę, jeżeli mogą do innego kraju? (...) My mamy wyjątkowe problemy z napadami na biznes (codziennie ponad 400 -red); mamy wyjątkowe problemy z sądami (korupcja, nepotyzm itp -red), z systemem finansowym; kapitał jest u nas kosztowniejszy, nasza infrastruktura drogowa - bardzo zła. Mamy jeszcze daleko i mamy co nadrabiać - mówił minister rolnictwa Timofiej Miłowanow.

Obecnie 4-5 proc. ziemi rolnej na Ukrainie jest w rękach spółek z kapitałem zagranicznym. Swobodny obrót ziemią ma obowiązywać o 1 października 2021 r.