Rozwód: jakie dowody przedstawić w sądzie

Katalog dowodów wykorzystywanych przez rozchodzących się małżonków jest bardzo szeroki, ale nie wszystko nadaje się do wykorzystania w sprawie.

Publikacja: 30.12.2020 19:59

Rozwód: jakie dowody przedstawić w sądzie

Foto: Adobe Stock

Dla uzyskania korzystnych rozstrzygnięć w wyroku rozwodowym konieczna jest aktywność dowodowa w toku postępowania, która pozwoli sądowi nabrać przekonania do racji jednej ze stron w poszczególnych kwestiach. Katalog dowodów wykorzystywanych w sprawach rozwodowych jest w praktyce bardzo szeroki, przy czym niektóre materiały nie mogą posłużyć jako dowody w sprawie.

Co do zasady dowodem może być wszystko, co wskazuje na fakty mające istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Przy rozwodzie będą to m.in. fakty: rozkładu pożycia, przyczyn i winy za rozpad małżeństwa, predyspozycji opiekuńczo-wychowawczych rodziców i ich więzi emocjonalnej z dziećmi oraz koszty utrzymania dzieci, a także możliwości zarobkowe i majątkowe strony zobowiązanej do płacenia alimentów.

Czytaj także: 

Jak przyspieszyć w sądzie zakończenie związku

O czym może rozstrzygać sąd w wyroku rozwodowym

Powyższe fakty można udowodnić w szczególności, wnosząc do sądu o przesłuchanie świadków (wskazując ich imiona, nazwiska, adres oraz informacje, o których posiadając wiedzę) lub o przeprowadzenie dowodów z dokumentów (prywatnych lub urzędowych), a także o przesłuchanie samych małżonków. Konkretnymi dowodami w sprawie rozwodowej są często nagrania filmowe lub dźwiękowe (tutaj należy zadbać, aby były kompletne i nie były modyfikowane), korespondencja e-mail lub SMS, rozliczenia podatkowe stron, faktury z wydatków ponoszonych na dziecko (tu należy zwrócić uwagę, że sądy nie uważają za dowód paragonu, który nie wskazuje, przez kogo został dokonany zakup), a w sytuacji zdrady małżeńskiej niekiedy pojawia się sprawozdanie z czynności detektywistycznych.

Szczególnym dowodem przeprowadzanym w sprawach rozwodowych jest opinia sporządzana przez Opiniodawczy Zespół Specjalistów Sądowych (OZSS), który przeprowadza badania rodziców i małoletnich dzieci, zwykle w składzie psychologa i pedagoga, na podstawie których składa do akt sprawy opinię zawierającą wnioski w kwestiach, o których zbadanie zwrócił się sąd (zwykle więzi emocjonalnej dzieci z każdym z rodziców, predyspozycji opiekuńczo-wychowawczych oraz sugerowanych rozstrzygnięć w przedmiocie władzy rodzicielskiej i kontaktów).

Autor jest radcą prawnym z Kancelarii Radcy Prawnego Piotr Bogusław Świderski. 

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego