fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rodzina

Banki nie chcą honorować notarialnych pełnomocnictw dostępu do konta

Adobe Stock
Banki nie chcą honorować notarialnych pełnomocnictw umożliwiających dostęp do konta osobom trzecim.

Do rzecznika praw obywatelskich wpływają skargi w tej sprawie. Banki bowiem nie uznają notarialnych pełnomocnictw, co ogranicza dostęp do pieniędzy na koncie osobom starszym, z niepełnosprawnościami, mającym trudności z chodzeniem czy przebywającym w szpitalach.

Banki wymagają, aby pełnomocnictwo było sporządzone w obecności ich pracownika, który jednak nie może dokonywać czynności np. w domu starszej osoby czy w szpitalu. Tymczasem prawo bankowe nie wymaga szczególnej formy pełnomocnictwa do rachunku bankowego. Ważne jest, by na jego podstawie można było zidentyfikować mocodawcę i pełnomocnika.

Zasady prawa dają obywatelowi możliwość dokonywania czynności prawnych przez pełnomocnika, jeżeli przepisy szczególne bądź specyfika czynności nie wymagają osobistego działania. Rzecznik praw obywatelskich postanowił więc wystąpić do Krajowej Rady Notarialnej w sprawie wypracowania wzoru pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego, które instytucje finansowe mogłyby honorować. Notariusz może bowiem dokonać czynności notarialnej w innym miejscu niż jego kancelaria, jeśli przemawiają za tym szczególne okoliczności. Mogłoby to rozwiązać problem.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA