Ranking firm doradztwa podatkowego 2018: Adam Bartosiewicz z tytułem wschodzącej gwiazdy doradztwa podatkowego

Po raz pierwszy przyznajemy tytuł wschodzącej gwiazdy doradztwa podatkowego. Kapituła jednogłośnie wskazała na dr. Adama Bartosiewicza. Zwróciła też uwagę na osiągnięcia trójki innych doradców.

Aktualizacja: 27.06.2018 17:02 Publikacja: 27.06.2018 12:16

Ranking firm doradztwa podatkowego 2018: Adam Bartosiewicz wyróżniony został tytułem wschodzącej gwi

Ranking firm doradztwa podatkowego 2018: Adam Bartosiewicz wyróżniony został tytułem wschodzącej gwiazdy doradztwa podatkowego

Foto: Fotorzepa

W nowej kategorii rankingowej udział wzięło 26 firm i kancelarii, które z grona pracowników wybrały jedną wyróżniającą się osobę. Chodziło o doradców posiadających tytuł nie dłużej niż dziesięć lat, którzy mogą się pochwalić takimi sukcesami, jak wygrane przed sądami administracyjnymi w przełomowych sprawach, osiągnięcia naukowe, aktywność w komentowaniu prawa podatkowego czy doradztwo przy prestiżowych transakcjach.

Wyboru dokonała kapituła złożona z wybitnych przedstawicieli świata nauki i organizacji przedsiębiorców pod przewodnictwem prof. Hanny Litwińczuk. Jej członkowie jednogłośnie wskazali na dr. Adama Bartosiewicza, wspólnika w kancelarii EOL ze Szczecina. – Wyróżniamy go za wszechstronność i wysoki poziom merytoryczny – uzasadniała wybór prof. Hanna Litwińczuk.

Piotr Kamiński, wiceprezydent Pracodawców RP, był pod wrażeniem jego „interdyscyplinarności", czyli znajomości wielu dziedzin prawa podatkowego, oraz wpływu, jaki ma na cały rynek doradztwa.

Prof. Elżbieta Chojna-Duch dodała, że Adam Bartosiewicz jest specjalistą od wielu podatków, cytowanym w ponad 3 tysiącach orzeczeń sądów administracyjnych i kilkunastu orzeczeniach Trybunału Konstytucyjnego.

– To prawdziwy podatkowy celebryta, gwiazda do kwadratu – spuentował Piotr Kamiński.

Adam Bartosiewicz może się pochwalić wybitnymi osiągnięciami we wszystkich ocenianych przez kapitułę aktywnościach. W listopadzie 2017 r. wygrał przed Naczelnym Sądem Administracyjnym sprawę dotyczącą VAT od nieruchomości (I FSK 418/16), którą kapituła uznała za jeden z dwóch najlepszych wyroków w zakresie VAT. Kilka lat wcześniej – w 2012 r. – wygrał przed Trybunałem Sprawiedliwości UE sprawę dotyczącą usługi przewozu wykonanej przez biuro podróży w ramach ceny ryczałtowej pobranej od turysty (C-557/11; sprawa Kozak).

Jest autorem lub współautor wielu komentarzy do ustaw podatkowych, m.in.: „Komentarza VAT" z 2018 r., „Komentarza PIT" z 2014 r. i „Komentarza do rozporządzenia wykonawczego VAT UE" z 2012 r., oraz kilkuset glos i artykułów dotyczących problematyki podatkowej. Brał też udział w wielu konferencjach naukowych.

Kapituła zwróciła również uwagę na Konrada Turzyńskiego, partnera w KNDP Kolibski, Nikończyk, Dec i Partnerzy, który jest doradcą od 2012 r. Do jego osiągnięć należą m.in. wygrane przed sądami w sprawach dotyczących skutków podatkowych likwidacji spółek (m.in. I SA/Gd 1218/16, III SA/Wa 376/16, I SA/Gl 478/17). Reprezentował też podatnika planującego założenie prywatnej fundacji rodzinnej (III SA/Wa 2884/16). Skarbówka twierdziła, że beneficjent fundacji jest obowiązany do rozliczenia za nią podatku CFC, nawet gdy nie ma wiedzy, że nim jest, ani o inwestycjach spółki. Sąd nie zgodził się z takim stanowiskiem. Konrad Turzyński świadczy też usługi doradztwa przy wartych setki milionów złotych restrukturyzacjach majątku klientów.

Docenione zostały również Joanna Skibicka z Advicero Tax i Agata Małecka z KPMG. Obie posiadają tytuł doradcy podatkowego od 2015 r.

Joanna Skibicka ma na koncie wygrane przed sądami administracyjnymi w przełomowych sprawach dotyczących podatku od nieruchomości od elektrowni wiatrowych (sygn. I SA/Bd 564/17 i I SA/Bd 802/17). Uzyskała też zwrot nadpłaty 5 mln zł podatku w postępowaniu dotyczącym podatku u źródła niesłusznie pobieranego w Polsce. Sprawa dotyczyła wynagrodzenia za usługi testowania oprogramowania świadczone przez podmiot zagraniczny.

Do sukcesów Agaty Małeckiej należy doradztwo przy dużych prestiżowych transakcjach z branży paliwowej. Uczestniczyła też w postępowaniach w zakresie podatku od urządzeń infrastruktury gazowniczej. Efektem było przełamanie negatywnej linii uznającej urządzenia techniczne za objęte podatkiem od nieruchomości i odzyskanie ponad 1 mln zł nadpłaty.

W nowej kategorii rankingowej udział wzięło 26 firm i kancelarii, które z grona pracowników wybrały jedną wyróżniającą się osobę. Chodziło o doradców posiadających tytuł nie dłużej niż dziesięć lat, którzy mogą się pochwalić takimi sukcesami, jak wygrane przed sądami administracyjnymi w przełomowych sprawach, osiągnięcia naukowe, aktywność w komentowaniu prawa podatkowego czy doradztwo przy prestiżowych transakcjach.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego