fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Na Facebooku 94 proc. z 69 mln zdjęć wykorzystywanych dzieci

AFP
Do amerykańskiej organizacji non-profit National Center for Missing & Exploited Children (NCMEC) skierowano w ubiegłym roku 69 mln zdjęć zawierających wykorzystywanie seksualne dzieci. 94 proc. materiałów było rozpowszechnianych na Facebooku.

Przedstawiciele Facebooku zapowiedzieli pełne szyfrowanie w swoich usługach. Wysyłane treści za pośrednictwem Messengera i Instagrama będą dostępne tylko dla nadawcy i odbiorcy. Podobne rozwiązanie działa już w aplikacji WhatsApp. Zdaniem właścicieli serwisów, ma to poprawić prywatność użytkowników.

Organy ścigania obawiają się, że takie rozwiązanie znacznie wpłynie na zdolność wykrywania działań pedofilskich w sieci oraz zapewnianie ochrony dzieciom.

W 2019 roku wpłynęło około 16,9 mln wniosków w sprawie materiałów zawierających wykorzystywanie seksualne dzieci. To o 50 proc. więcej niż w roku poprzednim. 

94 proc. ze wszystkich 69 mln zdjęć było wysyłanych za pośrednictwem Facebooka. Służby ostrzegają, że liczba wykrywanych nadużyć spadnie do zera, jeśli serwis wprowadzi szyfrowanie wiadomości.

Robert Jones z brytyjskiej Narodowej Agencji ds. Przestępczości (NCA) mówi, że służby zajmujące się przestępstwami w sieci będą miały związane ręce.

- Ci sami ludzie, którzy chronią Wielką Brytanię przed terrorystami, wrogimi państwami, cyberatakami, mówią nam, że nie ma realnej alternatywy. Ja im wierzę. I jestem głęboko zaniepokojony - powiedział.

Jones poinformował, że tylko w pierwszej połowie roku zatrzymano ponad 4500 osób, co zapewniło bezpieczeństwo około 6000 dzieci.

Rzecznik Facebooka przekonuje, że szyfrowanie wiadomości jest konieczne, aby zapewnić prywatność użytkowników. 

"Facebook jest liderem w branży w opracowywaniu nowych sposobów zapobiegania nadużyciom, wykrywania ich i reagowania na nie, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Będziemy to robić nadal" - przekonuje.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA