fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Francja: Rośnie liczba aktów antysemityzmu. "To musi niepokoić"

AFP
Akty przemocy wobec Żydów i inne formy antysemityzmu przybierają na sile we Francji w 2018 roku - przyznał premier kraju, Edouard Philippe, który obiecał podjęcie zdecydowanych działań przeciwko sprawcom.

Powołując się na najnowsze dane Philippe wyliczał, że liczba aktów antysemityzmu wzrosła o 69 proc. do września tego roku, w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Zdaniem premiera ta tendencja powinna martwić każdego we Francji - w poprzednich dwóch latach notowano bowiem spadek liczby aktów antysemityzmu rok do roku.

Premier podkreślił, że rząd "nie pozostaje obojętny" to znaczy, że "zapewni lepszą opiekę ofiarom i będzie efektywniej karał tych, którzy dopuszczają się aktów antysemityzmu".

Żydowskie organizacje we Francji zwracają uwagę przede wszystkim na wzrost nastrojów antysemickich u mieszkańców francuskich przedmieść o niskich dochodach, wśród których wiele osób stanowią muzułmanie. We Francji mieszka ok. 400 tys. Żydów i 5,7 mln muzułmanów.

Do najbardziej tragicznego ataku na Żydów doszło w styczniu 2015 roku, gdy terrorysta inspirowany działalnością Daesh zabił czterech Żydów w supermarkecie z koszerną żywnością.

W marcu tego roku 85-letnia Żydówka została zadźgana w swoim mieszkaniu w Paryżu przez dwóch napastników, którzy zostali oskarżeni o morderstwo motywowane antysemityzmem.

We Francji dochodzi też do dewastowania żydowskich nagrobków i umieszczania na murach synagog, a także drzwiach domów i zakładów prowadzonych przez Żydów antysemickich haseł.

Philippe zapowiedział wyznaczenie specjalnych urzędników i prokuratorów, którzy będą mieli za zadanie uporanie się z problemem antysemityzmu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA