fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Bill Cosby skazany za napaść na tle seksualnym. Trafi do więzienia

Bill Cosby
AFP
Amerykański komik Bill Cosby usłyszał wyrok od trzech do dziesięciu lat więzienia. Został skazany za napaść na tle seksualnym.

Proces 81-letniego Billa Cosby'ego, nazywany kamieniem milowym akcji #MeToo, toczył się od 2015 roku.

O molestowanie seksualne oskarżyło amerykańskiego komika prawie 60 kobiet, ale wszystkie sprawy oprócz przypadku Andrei Constand uległy przedawnieniu - większość z nich miała miejsce w latach 60.

Cosby w 2004 roku podał kobiecie środki oszałamiające, a następnie ją zgwałcił. Po dzisiejszym wyroku został uznany za agresywnego drapieżnika seksualnego i wpisany na listę zarejestrowanych przestępców seksualnych. Będzie poddany sesjom terapeutycznym do końca życia.

Pierwszy proces  przeciwko Cosby'emu został umorzony. Po ponadpięćdziesięciogodzinnej naradzie ława przysięgłych przyznała, że nie jest w stanie uzgodnić stanowiska.

Komikowi groziło, że za każdy z trzech aktów przemocy seksualnej, którego się dopuścił wobec Constand, dostanie 10 lat więzienia. Dla 81-letniego obecnie Cosby'ego oznacza to dożywocie. Mógł też usłyszeć znacznie łagodniejszy wyrok - areszt domowy, bo w przypadku przestępstwa, o które oskarżony jest Cosby nie wyznaczono minimalnej kary.

Cosby zaprzeczył jakiemukolwiek niewłaściwemu postępowaniu. W maju tego roku komik został usunięty z przyznającej Oscary Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Podobną decyzję podjęto wobec Romana Polańskiego.

Cosby'emu sędzia odmówił skorzystania z kaucji na czas rozpatrywania apelacji. Jego obrońcy chcieli, by w tym czasie był zastosowany wobec niego areszt domowy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA