Przestępczość

Hiszpania: Szwagier króla ma pięć dni, by stawić się w więzieniu

AFP
Szwagier króla Hiszpanii Filipa VI, mąż księżniczki Cristiny, Inaki Urdangarin, ma pięć dni, by stawić się w więzieniu, w którym ma zacząć odsiadywać karę 5 lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności - informuje BBC.

Urdangarin został skazany za defraudację pieniędzy, powoływanie się na wpływy i oszustwa podatkowe. Sprawa królewskiego szwagra wstrząsnęła hiszpańską rodziną królewską.

W procesie, w której skazano Urdangarina, na ławie oskarżonych zasiadła też księżniczka Cristina - pierwsza przedstawicielka hiszpańskiej monarchii w nowożytnej historii kraju, która stanęła przed sądem. Ostatecznie sąd oczyścił ją jednak z zarzutów skazując na więzienie tylko jej męża, który został pierwszym członkiem rodziny królewskiej w historii, który trafi do więzienia.

Królewski szwagier ma teraz pięć dni, by zdecydować, w którym zakładzie karnym będzie odbywał wyrok.

Początkowo Urdangarin został skazany na sześć lat i trzy miesiące więzienia, ale Sąd Najwyższy złagodził nieco wyrok.

50-letni szwagier króla został uznany winnym wykorzystywania swojej fundacji sportowej Nóos Institute do prania pieniędzy. Urdangarin wykorzystywał fundację do wygrywania przetargów na organizowanie wydarzeń sportowych, a następnie środki, które trafiały na konta fundacji kierował na prywatne konta w rajach podatkowych.

Łącznie fundacja królewskiego szwagra otrzymała od lokalnych władz ponad 6 milionów euro z publicznych pieniędzy.

Hiszpańska prasa zauważa, że ostateczny wyrok ws. królewskiego szwagra zapadł w dniu 53 urodzin jego żony.

Urdangarin może jeszcze ubiegać się o prawo łaski, ale król Filip VI dotychczas dystansował się od tej sprawy, która położyła się cieniem na ostatnich latach panowania jego ojca, Juana Carlosa, który abdykował w 2014 roku.

Król Filip VI po objęciu tronu pozbawił swojego szwagra i swoją siostrę tytułów księcia i księżnej Palma de Mallorca.

W 2013 roku para przeniosła się do Genewy, z której we wtorek Urdangarin przyleciał do Hiszpanii, by usłyszeć prawomocny wyrok w swojej sprawie.

Źródło: BBC

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL