fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Sąd: zabieranie wyrzuconego jedzenia to kradzież

Adobe Stock
Freeganizm, czyli zabieranie wyrzuconego jedzenia ze śmietników jest przestępstwem - uznał niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny, a tym samym potwierdził wyroki sądów niższej instancji - donosi Deutsche Welle.

Przeszukiwanie i opróżnianie śmietników w szczególności tych supermarketowych może wiązać się z odpowiedzialnością karną - czytamy na Deutsche Welle. Trybunał w Karlsruhe rozpoznał skargę konstytucyjną dwóch studentek z Górnej Bawarii, które zakwestionowały orzecznictwo sądów niższej instancji.

Sąd uznał, że w świetle prawa karnego rolą ustawodawcy jest również ochrona własności nawet rzeczy bezwartościowych ekonomicznie.

Przypomnijmy, że w październiku 2019 r. bawarski Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok sądu rejonowego w Fürstenfeldbruck ws. dwóch freeganek. Kobiety chciały zaprotestować wobec wyrzucania przez sklepy nadającej się do jedzenia żywności. W tym celu pod osłoną nocy opróżniały śmietnik należący do jednego z supermarketów W Olching koło Monachium.

Sąd w Fürstenfeldbruck uznał kobiety winne kradzieży wydobytej żywności. Podkreślił, że kontener z odpadami był zamknięty i gotowy do wywózki. Sąd skazał studentki na osiem godzin prac społecznych i grzywnę w wysokości 225 euro w zawieszeniu.

Czytaj więcej na Deutsche Welle.

Źródło: Deutsche Welle
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA