fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Śmierć Dawida Kosteckiego - HFPC interweniuje w prokuraturze

Dawid Kostecki
Fotorzepa, Krzysztof Łokaj
Helsińska Fundacja Praw Człowieka skierowała do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga pismo ws. śmierci Dawida Kosteckiego, który 2 sierpnia zmarł w Areszcie Śledczym Warszawa – Białołęka. Prosi o informacje na temat wyników toczącego się w tej sprawie postępowania.

Z doniesień medialnych wynika, że Dawid Kostecki został znaleziony w celi przez współwięźniów. Mężczyzna leżał na pryczy a wokół szyi miał pętlę z prześcieradła. Funkcjonariusze SW podjęli nieskuteczne działania resuscytacyjne. Według „Gazety Wyborczej" na miejsce zdarzenia została wezwana prokuratura oraz biegły medycyny sądowej. Przeprowadzono zewnętrzne oględziny zwłok osadzonego i miejsca ich znalezienia, przesłuchano mężczyzn, którzy znaleźli ciało oraz zabezpieczono przedmioty znajdujące się w celi. W notatce służbowej sporządzonej przez jednego z prokuratorów wykonujących czynności w areszcie śledczym napisano, że na szyi mężczyzny znaleziono dwa ślady w odległości 0,5 cm, które „przypominają ślady powstałe w wyniku wkłucia igły". sekcję zwłok zmarłego mężczyzny przeprowadzono w Zakładzie Medycyny Sądowej w Warszawie i „nie stwierdzono zmian urazowych wskazujących na stoczoną przed śmiercią walkę bądź aktywną obronę".

Czytaj też:

W ostatnich dniach prasa donosiła o wstrzymaniu pogrzebu Dawida Kosteckiego, który był zaplanowany na minioną sobotę. Pełnomocnik rodziny zmarłego wystąpił z wnioskiem o ponowne przeprowadzenie sekcji zwłok.

Do sprawy odniosła się Prokuratura Krajowa, informując, że „została dokonana sekcja zwłok zmarłego, której ustalenia nie budzą wątpliwości. Biegli patomorfolodzy bezsprzecznie stwierdzili, iż przyczyną śmierci było samobójstwo poprzez uduszenie".

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła z interwencją do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. Prosi o udzielenie informacji na temat toczącego się postępowania.

Według HFPC śmierć osoby pozbawionej wolności może potencjalnie naruszać  art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który zobowiązuje państwo do powstrzymania się przed umyślnym i bezprawnym pozbawianiem życia, ale także  do podjęcia kroków w celu ochrony jednostek.  W piśmie do prokuratury Fundacja podkreśla, że pozbawienie wolności przez funkcjonariuszy państwowych zawsze oznacza przejęcie przez nich odpowiedzialności za życie i integralność fizyczną danej osoby.

- Odpowiedzialność ta rozciąga się również na zaniedbania prowadzące do zgonu, a wynikające np. z nieudzielenia lub udzielenia niewłaściwej opieki medycznej – wyjaśnia Justyna Jezierska, prawniczka HFPC.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wskazała, że postępowanie musi być prowadzone w sposób efektywny, pozwalający na ustalenie przebiegu wypadków i osób odpowiedzialnych za ewentualne bezprawne działania. W przypadku nagłej utraty życia to na władzach publicznych spoczywa ciężar przedstawienia przekonującego i satysfakcjonującego wyjaśnienia sytuacji.

- W warunkach ponoszenia przez władze pełnej odpowiedzialności za życie i zdrowie człowieka nieadekwatność krajowego dochodzenia może doprowadzić do konkluzji, że doszło do naruszenia art. 2 w aspekcie materialnym – podkreśla Justyna Jezierska z HFPC.

Sprawę  śmierci Dawida Kosteckiego, a także innego głośnego ostatnio zgonu  w polskim więzieniu, Brunona Kwietnia, postanowił zbadać Rzecznik Praw Obywatelskich.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA