Sąd Najwyższy wyda wyrok ws. drukarz vs LGBT nie czekając na Trybunał Konstytucyjny

Adam J., który odmówił druku materiałów LGBT, musi jeszcze poczekać na orzeczenie. Mimo wniosku Zbigniewa Ziobry Sąd Najwyższy rozpoznał kasację.

Aktualizacja: 08.06.2018 10:00 Publikacja: 08.06.2018 08:06

Sąd Najwyższy wyda wyrok ws. drukarz vs LGBT nie czekając na Trybunał Konstytucyjny

Foto: Adobe Stock

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro chce uwolnienia od odpowiedzialności za wykroczenie łódzkiego drukarza, który z powodu przekonań odmówił druku plakatów fundacji LGBT. W czwartek SN wysłuchał stron, sprawę zamknął, ale wyrok odroczył do 14 czerwca. Powód? Zawiłość sprawy. – Wymaga wieloaspektowego rozważenia i przeglądu orzecznictwa, także sądów międzynarodowych – uzasadniał sędzia Andrzej Ryński.

Wniosek nie przeszkadza

Zanim SN rozpoczął rozprawę, prokurator Jacek Radoniewicz (reprezentujący PG) wniósł o zawieszenie postępowania w sprawie Adama J. Powód? W grudniu 2017 r. minister sprawiedliwości złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją art. 138 kodeksu wykroczeń, będącego podstawą sprawy.

– Wolność sumienia gwarantowana w konstytucji to wartość nadrzędna. Nie wolno nikogo zmuszać, by postępował wbrew własnemu sumieniu i przekonaniom, a tym bardziej za to karać – głosi uzasadnienie wniosku do TK.

W podobnym tonie wypowiadał się obrońca obwinionego, adwokat Bartosz Lewandowski.

– Adam J. korzystał z wolności wyznania zagwarantowanej w konstytucji – przekonywał SN i przyłączył się do wniosku o zawieszenie postępowania do orzeczenia TK.

Tylko Paweł Knut, pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego (jest nim fundacja LGBT), chciał, by SN zajął się sprawą w czwartek.

SN ogłosił przerwę. Po 10 minutach poinformował, że wniosku prokuratora generalnego o zawieszenie postępowania nie uwzględnia.

– Sprawa w Trybunale Konstytucyjnym jest dopiero na etapie wstępnego rozpoznawania wniosku prokuratora generalnego. Daty rozprawy nie wyznaczono – uzasadniał SN nieuwzględnienie wniosku. W ten sposób przeszedł do rozpoznania sprawy.

Wyrok poczeka

Prokurator Radoniewicz popierał kasację. W opinii jej autora sąd okręgowy, który uznał winę drukarza, popełnił błąd w interpretacji art. 138 kodeksu wykroczeń.

W czym rzecz?

– Przyjęcie przez sąd drugiej instancji, że przekonania religijne obwinionego nie były wystarczające dla uznania ich za uzasadniony powód odmowy wykonania usługi, było błędem – argumentował.

Podobnego zdania był obrońca drukarza. – Nie można przedsiębiorcy zmusić do wykonania usługi – przekonywał w swym wystąpieniu.

– Usługi Adama J. były powszechnie dostępne dla wszystkich. Powoływanie się na wartości religijne wydaje się chybione, gdyż wcześniej drukarnia wykonywała broszury z kobietami w strojach bikini – ripostował mecenas Knut.

Na koniec SN zapytał o zdanie samego obwinionego. Adam J. powiedział: – Jestem katolikiem, szanuję wszystkich ludzi, także osoby homoseksualne, ale sumienie nie pozwala mi na promocję takich zachowań.

Poszło o ulotki

31 marca 2017 r. sąd rejonowy w Łodzi uznał Adama J. za winnego popełnienia wykroczenia z art. 138 kodeksu wykroczeń. Na podstawie art. 39 § 1 kodeksu wykroczeń odstąpił jednak od wymierzenia mu kary. Apelację od tego wyroku złożyli: obrońca obwinionego i pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego. Sąd Okręgowy w Łodzi wyrok jednak utrzymał.

– Niezależnie od tego, czy sprawa dotyczyłaby odmowy wydrukowania roll-upu dla organizacji LGBT, czy plakatów promocyjnych dla ruchów obrony życia, to należy ocenić ją w kategoriach błędnego pojmowania wolności sumienia – uzasadniał uznanie winy drukarza. Zwracał też uwagę, że obwiniony nie miał prawa do reprezentowania drukarni (nie był jej właścicielem), tak więc zasada swobody umów nie pozwalała mu na ingerencję w treść stosunku prawnego z innym podmiotem.

Wyrok nie spodobał się ministrowi sprawiedliwości – prokuratorowi generalnemu.

„Sąd Okręgowy nienależycie ocenił zarzuty apelacji kwestionującej powstanie po stronie obwinionego obowiązku realizacji świadczenia oraz stanowisko sądu rejonowego, że odmowa świadczenia, w tym wynikająca z przekonań religijnych, nie była uzasadniona w rozumieniu art. 138 Kw" – napisano w kasacji.

Zdaniem Ziobry wolność sumienia gwarantowana w konstytucji to wartość nadrzędna. Nie wolno nikogo zmuszać, by postępował wbrew własnemu sumieniu i przekonaniom, a tym bardziej za to karać. Na koniec wnosił o uchylenie obu wyroków i uniewinnienie Adama J. ©?

Co wolno przedsiębiorcy?

Art. 138. kodeksu wykroczeń Pobieranie za świadczenie zapłaty wyższej od obowiązującej lub odmawianie świadczenia przez zobowiązanego ? Kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług, żąda i pobiera za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny ? Aby doszło do popełnienia wykroczenia z art. 138 k.w. muszą łącznie zaistnieć trzy przesłanki: >umyślność, >brak uzasadnionej przyczyny odmowy, >obowiązek świadczenia usługi przez przedsiębiorcę.

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro chce uwolnienia od odpowiedzialności za wykroczenie łódzkiego drukarza, który z powodu przekonań odmówił druku plakatów fundacji LGBT. W czwartek SN wysłuchał stron, sprawę zamknął, ale wyrok odroczył do 14 czerwca. Powód? Zawiłość sprawy. – Wymaga wieloaspektowego rozważenia i przeglądu orzecznictwa, także sądów międzynarodowych – uzasadniał sędzia Andrzej Ryński.

Wniosek nie przeszkadza

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona