Niedługo po wystąpieniu organizacji pozarządowych Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że już trwają intensywne prace nad projektem ustawy, który zniesie przepisy dotyczące znieważenie prezydenta. Na konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł powiedział: „Znosimy karalność znieważenia Prezydenta i podkreślamy, że to jest podstawowa gwarancja debaty wolnej, niezależnej i swobodnej".

Kwestią znieważenia prezydenta zajęli się niedawno także posłowie. 10 lutego 2016 r. do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy, który zakłada usunięcie z kodeksu karnego zarówno przepisów o publicznym znieważeniu prezydenta jak i znieważenia lub poniżenia konstytucyjnego organu RP. Projekt trafił już do pierwszego czytania.

HFPC przyjmuje z uznaniem proponowane zmiany. Od wielu lat Fundacja podkreśla, że konieczna jest publiczna dyskusja nad zasadnością utrzymywania karalności znieważenia prezydenta (przykładowe wystąpienie dostępne jest tutaj). W ocenie HFPC takie przepisy nie odpowiadają standardom wypracowanym przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. W orzecznictwie ETPC postuluje złagodzenie przepisów dotyczących osób pełniących funkcje publiczne. Kodeks karny zawiera odwrotną gwarancję – wzmacnia ochronę dobrego imienia prezydenta RP.

Czytaj treść apelu do Prezydenta RP.