fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Kasacja ws. wyroku uniewinniającego Piotra Najsztuba

Fotorzepa/ Piotr Nowak
Prokuratora Okręgowa w Warszawie wniosła do Sądu Najwyższego kasację od prawomocnego wyroku uniewinniającego Piotra Najsztuba od zarzutu potrącenia samochodem 77-letniej kobiety. Dziennikarz nie miał prawa jazdy.

Do wypadku doszło przy ul. Piłsudskiego w Konstancinie-Jeziornie w październiku 2017 r.  w trudnych warunkach pogodowych - padał deszcz i było już po zmroku. Dziennikarz potrącił swoim chevroletem przechodzącą przez pasy 77-latkę. Był trzeźwy, ale nie miał przy sobie prawa jazdy (stracił je osiem lat wcześniej, lecz starostwo powiatowe nie wydało decyzji o cofnięciu mu uprawnień do kierowania), a jego auto nie posiadało ważnych badań technicznych i obowiązkowej polisy OC.  Kobieta z urazem czaszki i żeber trafiła do szpitala.

Czytaj też:

Dziennikarzowi groziły 3 lata więzienia. Biegli ustalili, że Najsztub zwolnił przed przejściem do maks. 25 km/h. On sam bronił się, że kobieta była niewidoczna i zachowała się niezgodnie z zasadami ruchu drogowego wchodząc na przejście tuż przed nadjeżdżające auto.

Latem 2018 r. Sąd Rejonowy w Piasecznie skazał Najsztuba za spowodowanie wypadku drogowego i nakazał mu zapłacić 6 tys. zł grzywny oraz 10 tys. zł nawiązki  dla poszkodowanej kobiety. Prokuratura odwołała się od wyroku na polecenie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, który uznał, że kara jest za niska. Proces powtórzono, ale w czerwcu 2019 r. zapadł wyrok uniewinniający Najsztuba. Wówczas apelację złożył prokurator i pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego.

W listopadzie Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał wyrok uniewinniający.

- Rolą sądu jest ocena konkretnego zdarzenia drogowego. Biegli stwierdzili, że nie ma dowodów obiektywnych, które pozwoliłyby na rekonstrukcję zdarzenia. Śladów nie zabezpieczono tak, jak trzeba. Biegli musieli się zatem opierać na pewnych założeniach - mówił sędzia. Dodał, że bycie pieszym nie zwalnia od zachowania szczególnej ostrożności.

Od tego prawomocnego orzeczenia dziś wniosła kasację Prokuratora Okręgowa w Warszawie.

O sprawie Najsztuba w listopadzie w swoim expose wspominał premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapowiedział wówczas działania przeciwko piratom drogowym i zwiększenie praw pieszych na drodze.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA