Zgodnie z przepisami prawo jazdy jest wydawane osobie, która ma miejsce zamieszkania w Polsce – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

Sąd rozpatrywał skargę Jana Z. (dane zmienione), któremu prezydent Zabrza odmówił zwrotu prawa jazdy kat. B z powodu niespełnienia ustawowych warunków.

Występując o zwrot tego dokumentu ze względu na upływ czasu zatrzymania, Jan Z. złożył oświadczenie, że przebywa i mieszka na stałe w Zabrzu, pod konkretnym adresem. Właścicielka lokalu zdradziła jednak, że wprawdzie na prośbę Jana Z. zameldowała go w związku z ubieganiem się o zwrot prawa jazdy, ale faktycznie on tam nie mieszka i toczy się postępowanie o jego wymeldowanie. Wyszło też na jaw, że od 2009 r. Jan Z. przebywa na stałe w Niemczech. Jest tam zameldowany i tam też zatrzymano mu prawo jazdy w związku z orzeczeniem przez miejscowy sąd zakazu prowadzenia pojazdów.

Sprawa miejsca zamieszkania okazała się decydująca. Zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami prawo jazdy jest wydawane osobie, która ma miejsce zamieszkania w Polsce, przebywa tu co najmniej przez 185 dni w każdym roku ze względu na więzi osobiste i zawodowe albo z zamiarem stałego pobytu ze względu na więzi osobiste. Wyjątki przepis przewiduje dla osób, które mieszkają na terytorium RP ze względu na studia lub naukę w szkole. Oraz dla tych, którzy przebywają tu regularnie lub nieregularnie ze względów osobistych, a ze względów zawodowych pracują w innym państwie członkowskim UE. Jan Z. nie spełniał żadnego z tych warunków. Mimo to w skardze do WSA w Gliwicach zarzucił, że wspomniany przepis nie ma w jego sprawie zastosowania. Domagał się bowiem zwrotu zatrzymanego prawa jazdy, a nie jego wydania.

Sąd uznał, że użyte w art. 11 ust. 1 pkt 5 słowo „wydawane" odnosi się zarówno do osób, które dopiero ubiegają się o wydanie prawa jazdy, jak i do tych, które występują o zwrot odebranego im wcześniej dokumentu. Przepis zastosowano więc prawidłowo – stwierdził WSA, oddalając skargę. Organem właściwym do wydania prawa jazdy jest urząd niemiecki. Zważywszy na orzeczony przez miejscowy sąd zakaz prowadzenia pojazdów, wydanie może się okazać problematyczne.