Naukowcy z wydziałów prawa apelują o odstąpienie od prowadzenia wyborów korespondencyjnych

425 naukowców z wydziałów prawa wzywa do odstąpienia od prowadzenia wyborów prezydenckich w sposób sprzeczny z konstytucją i przełożenie ich terminu.

Aktualizacja: 28.04.2020 06:32 Publikacja: 27.04.2020 19:10

Naukowcy z wydziałów prawa apelują o odstąpienie od prowadzenia wyborów korespondencyjnych

Foto: Fotorzepa/Dariusz Gorajski

Uchwalone 6 kwietnia przez Sejm głosowanie korespondencyjne (ustawa jest w Senacie i zbiera krytyczne opinie od ekspertów, Sądu Najwyższego i OBWE) „w sposób rażący i jednoznaczny narusza fundamentalne zasady przeprowadzania wyborów, jakie wynikają z Konstytucji RP oraz zobowiązań międzynarodowych Państwa Polskiego" – piszą w stanowisku, które otrzymała „Rz".

Wyliczają, że to głosowanie nie będzie tajne ani powszechne, bo wielu mieszkających gdzie indziej niż meldunek nie otrzyma kart do głosowania, ani transparentne, bo głosów nie obliczą obwodowe komisje wyborcze, gdzie kandydat może mieć męża zaufania. Komitety wyborcze i zwykli wyborcy nie będą mieli kontroli nad sposobem liczenia głosów. Ustawę zaś uchwalono, naruszając zasady prawidłowej legislacji. „Takie wybory będą nieważne. W efekcie mandat wybranej w ich wyniku osoby będzie mógł zostać skutecznie podważony. Apelujemy do władz RP o uszanowanie powagi Państwa Polskiego i nieprzeprowadzanie wyborów na zasadach sprzecznych z Konstytucją RP. Nie mamy wątpliwości, że przesunięcie ich terminu jest możliwe bez naruszania Konstytucji" – piszą.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama