fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

500 zł na dziecko nie w każdej rodzinie wielodzietnej

123RF
Dobrze sytuowana rodzina z trojgiem dzieci, z których jedno jest pełnoletnie, otrzyma tylko jedno świadczenie wychowawcze.

Nie wszystkie rodziny wielodzietne będą mogły liczyć na wsparcie na drugie i kolejne dziecko. Wszystko zależy od wieku dziecka.

Na osobę pełnoletnią, nawet studiującą i będącą na utrzymaniu rodziców, pomoc nie będzie przysługiwać. Tak wynika z projektu ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Jest on na etapie konsultacji międzyresortowych.

– W projekcie przyjęto koncepcję, że dziecko uprawnione to osoba do 18. roku życia – wyjaśnia Ewa Cadoux, członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie.

Zgodnie z projektowaną ustawową definicją pierwsze dziecko to najstarsze dziecko do ukończenia 18. roku życia. Czyli dobrze sytuowane małżeństwo z trojgiem dzieci, z których najstarsze ma już 20 lat i studiuje, otrzyma tylko jedno świadczenie. Student będzie jednak miał znaczenie przy obliczaniu dochodu rodziny.

Projektowana definicja rodziny przewiduje bowiem, że stanowią ją małżonkowie, rodzice dzieci, opiekun faktyczny dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci do ukończenia 25. roku życia. W jej skład może wchodzić także starsze dziecko, jeśli jest w znacznym stopniu niepełnosprawne i w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje na nie świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekunów.

Jeśli przy obliczaniu dochodu okaże się, że na jednego członka rodziny przypada nie więcej niż 800 zł, wspomniana pięcioosobowa rodzina będzie mogła otrzymywać dwa świadczenia wychowawcze, czyli tysiąc złotych.

etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA