Co z 500 plus, gdy rodzina mieszka za granicą - odpowiada Ministerstwo Rodziny

Czy osobom mieszkającym wraz z rodziną za granicą, ale zameldowanym w Polsce, przysługuje świadczenie wychowawcze "500+"? Odpowiedź opublikowało właśnie Ministerstwo Rodziny.

Publikacja: 03.07.2019 09:47

Co z 500 plus, gdy rodzina mieszka za granicą - odpowiada Ministerstwo Rodziny

Foto: Adobe Stock

To jedno z najczęściej zadawanych przez rodziców pytań.

– Chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości, w tym zakresie nic się nie zmieniło od 1 lipca br. Przypominam więc, że w przypadku zamieszkiwania całej rodziny na terytorium innego państwa – w odniesieniu do wszystkich świadczeń rodzinnych, również świadczenia wychowawczego "500 plus" – ma zastosowanie wyłącznie ustawodawstwo krajowe tego państwa – wyjaśnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Czytaj też:

Składasz wniosek o „500+” na pierwsze dziecko? Uważaj

Co się zmieni w 500 plus od 1 lipca 2019 r.

500 zł na dziecko za granicą - nie tak szybko

Warunkiem koniecznym do uzyskania prawa do świadczenia z programu "Rodzina 500+" jest posiadanie przez obywateli polskich faktycznego miejsca zamieszkania w trakcie pobierania świadczeń (nie mylić z zameldowaniem) na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Jeżeli więc rodzice z dziećmi zamieszkują na terytorium jednego z państw UE, EOG np. Niemiec, Norwegii lub Szwajcarii, przyznanie wszystkich świadczeń rodzinnych powinno odbywać się wyłącznie na podstawie ustawodawstwa państwa zamieszkania.

Innymi słowy warunkiem przyznania świadczenia "500 plus" jest zamieszkiwanie w Polsce. Wyjątkiem jest sytuacja, w której jeden z rodziców mieszka wraz z dziećmi w Polsce, a drugi pracuje za granicą - w innym państwie UE, EOG lub Szwajcarii. Wówczas prawo do świadczenia wychowawczego ustalane jest w oparciu o unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, lecz - co istotne – nie może on pobierać podobnych świadczeń w pełnej wysokości na te same dzieci w innym kraju.

W przypadku zamieszkania obywateli polskich z całą rodziną poza Polską, na terytoriach innych państw, np. USA, Kanady - świadczenie wychowawcze z Polski nie przysługuje w żadnym przypadku.

Ministerstwo Rodziny podkreśla, że złożony wniosek o świadczenie "500 plus" zostanie zweryfikowany właśnie pod kątem faktycznego miejsca zamieszkania członków rodziny w Polsce. W przypadku podania we wniosku informacji niezgodnych ze stanem faktycznym (np. niewskazanie miejsca zamieszkania poza granicami RP) polski świadczeniodawca może uznać wypłacone kwoty świadczenia wychowawczego za nienależnie pobrane i zażądać ich zwrotu. Nienależnie pobrane świadczenie wychowawcze podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego