Nowe przepisy dot. emerytur: wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn

Nowe przepisy mogą nawet czterokrotnie zwiększyć w 2017 r. liczbę odchodzących na emeryturę.

Aktualizacja: 17.03.2016 13:20 Publikacja: 16.03.2016 18:35

Nowe przepisy dot. emerytur: wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn

Foto: 123RF

Przywrócenie wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, proponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę, spowoduje, że prawo do świadczenia zyska dodatkowe 250 tys. osób. ZUS oszacował właśnie na prośbę Rady Dialogu Społecznego społeczne i finansowe skutki obniżenia wieku emerytalnego od początku przyszłego roku. „Rzeczpospolita" dotarła do raportu w tej sprawie.

Kolejnym 390 tys. osób może dać prawo do emerytury spełnienie obietnicy złożonej związkom zawodowym przez premier Beatę Szydło w exposé na 100 dni rządu, że świadczenia będą przysługiwać w jeszcze niższym wieku, wyłącznie na podstawie stażu pracy 35/40 lat. Doliczając do tego około 220 tys. osób, które zyskają prawo do emerytury na dotychczasowych zasadach, daje to ogromną liczbę 860 tys. nowych emerytów w przyszłym roku.

– To prawie cztery razy więcej osób, niż teraz przechodzi na świadczenia z ZUS – mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan, członek rady nadzorczej ZUS. – Z dotychczasowych statystyk wynika, że 90 proc. uprawnionych przechodzi na emeryturę, gdy tylko nabędzie do niej prawo. To będzie katastrofa dla budżetu państwa. Odejście z rynku pracy tak ogromnej grupy spowoduje też spadek naszego PKB.

20 mld zł

rocznie będzie kosztowało obniżenie wieku emerytalnego – wynika z szacunków ZUS

– Jeśli ktoś po zmianach nabędzie prawo do emerytury w niższym niż teraz wieku, nie oznacza to, że od razu zacznie korzystać ze świadczenia – ripostuje Henryk Nakonieczny z Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność". – Będzie dużo naturalnych hamulców. Przede wszystkim emerytury będą niższe. Uważam, że z możliwości wcześniejszego niż obecnie odejścia na emeryturę skorzysta góra połowa uprawnionych. A dzięki zmianie wiele osób zyska zabezpieczenie, jeśli znajdą się w trudnej sytuacji zdrowotnej, rodzinnej czy wynikającej z braku pracy – dodaje.

Wyliczenia pokazujące skutki obniżenia wieku emerytalnego stawiają pod znakiem zapytania ostateczny kształt zmian, a nawet datę wejścia nowych przepisów w życie. Jak udało się nam ustalić, przedstawiciele związków zawodowych nie wykluczają ustępstw. Z kolei organizacje pracodawców proponują zupełnie nowe podejście do tematu.

– Nasza propozycja to zatrzymanie wieku emerytalnego mężczyzn na obecnym poziomie 66 lat i wyrównanie wieku emerytalnego kobiet do tego poziomu na podstawie obowiązujących przepisów, co powinno nastąpić w 2036 r. – mówi Mordasewicz. – Aby zapewnić ochronę osobom z długim stażem, proponujemy, by prawo do wcześniejszego odejścia na emeryturę miała osoba z wypracowanym 40-letnim stażem, ale dopiero po ukończeniu 62 lat, i to bez względu na płeć – podkreśla.

– Prace nad przepisami przewidującymi obniżenie wieku emerytalnego planujemy rozpocząć od szerokich konsultacji z resortem finansów, rodziny, prezesem ZUS i partnerami społecznymi – mówi Jan Mosiński, poseł PiS. – Ostateczny kształt zmian trudno w tej chwili określić.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr