Jak dobrze wypaść podczas rekrutacyjnej wideokonferencji

Dobre oświetlenie i tło, cisza w domu, biznesowy ubiór, dokumenty pod ręką – przeprowadzana z domu rozmowa kwalifikacyjna wymaga odpowiedniej oprawy. Doświadczenia tak zdobyte mogą się przydać także po epidemii.

Publikacja: 31.05.2020 21:00

Jak dobrze wypaść podczas rekrutacyjnej wideokonferencji

Foto: Adobe Stock

Choć gospodarka powoli się odmraża i wielu Polaków marzy o powrocie do normalności, pandemia koronawirusa nie minęła. Dlatego wciąż wiele firm prowadzi rekrutacje, przynajmniej na wstępnym etapie, w nietypowej formie wideokonferencji. Jak się przygotować?

Sprawdź łącza i hasła

– Rozmowa rekrutacyjna jest zawsze stresującą sytuacją niezależnie od tego, czy proces jest przeprowadzany zdalnie czy bezpośrednio, dlatego istotny jest etap przygotowań – mówi Marta Szymańska, menedżer rekrutacji stałych w agencji rekrutacyjnej Manpower. – W przypadku rozmów online, do których większość z nas nie jest jeszcze przyzwyczajona, warto dodatkową uwagę zwrócić na kwestie techniczne – dodaje.

Trzeba więc z wyprzedzeniem upewnić się, czy mamy zainstalowaną aplikację, przez którą będzie przebiegała rozmowa, czy logowanie się będzie wymagało założenia konta, czy mamy wszystkie potrzebne hasła. Jeśli tego nie sprawdzimy wcześniej, może się okazać, że spóźnimy się na rozmowę kwalifikacyjną, co zwykle jest fatalnie oceniane.

Musimy być też pewni, że dobrze działają kamerka, mikrofon, a jakość sieci jest wystarczająca i nie wystąpią zakłócenia. A co jeśli internet zawiedzie w kluczowym momencie? Do tego też musimy być zawczasu przygotowani, choćby poprzez przygotowanie alternatywnych form kontaktu z rekruterem, np. przez telefon czy inny komunikator. Musimy mieć gwarancję, że zdołamy szybko poinformować o problemach i np. umówić się na inny termin.

Nigdy widok z dołu

Istotnym elementem przygotowań jest znalezienie odpowiedniego miejsca w domu do rozmowy online.

Trzeba ustawić komputer tak, by nasza twarz była dobrze oświetlona (co wyklucza siedzenie tyłem do okna), oko kamery trzeba zaś ustawić na wysokości twarzy, aby uniknąć bycia oglądanym „z dołu".

Podczas rozmowy pokazujemy innym nie tylko naszą postać, ale także nasz dom i otoczenie. Warto sobie zadać pytanie: co chcemy pokazać rekruterowi. Czy warto ujawnić sporo o naszej osobowości, komponując odpowiednio tło, np. ustawić na półkach trochę rodzinnych zdjęć albo pamiątek z podróży? Czy może lepiej znaleźć zwykły kawałek ściany i nie pokazywać aranżacji mieszkania?

Eksperci podpowiadają, że można wybrać tło jak najbardziej neutralne, np. ścianę w jasnych, stonowanych kolorach, tak by nic nie rozpraszało osoby, z którą rozmawiamy.

Tło kreatywne

Ale nie tylko pusta ściana jest dobra. – Jeżeli nie mamy odpowiedniego miejsca, a nie chcemy się dzielić naszą przestrzenią prywatną, można skorzystać z funkcji „rozmyte tło", która jest dostępna w wielu aplikacjach do wideokonferencji – podpowiada Marta Szymańska.

Można też skorzystać z narzędzi, które dają możliwość stworzenia własnego tła, na którym będziemy widoczni.

– Gdy aplikujemy na stanowisko, które wymaga od nas kreatywności i pomysłów, możemy wykorzystać nasze prace i przygotować z nich coś, co będzie widoczne obok nas lub za naszymi plecami – dodaje Anna Wygaś, branch manager w firmie doradztwa personalnego HRK S.A.

Zdaniem Kamila Wiatra, kierownika operacyjnego w ATERIMA WORK, w tle można też zaprezentować swoje środowisko pracy. – Książki branżowe z pewnością nie zostaną odebrane negatywnie. Oczywiście trzeba zadbać o porządek w tle, bałagan źle o nas świadczy – mówi Wiatr. I dodaje, że przed rozmową warto wszystko przetestować podczas spotkania ze znajomymi. – To pozwoli wyłapać niedociągnięcia i oswoić się z niecodzienną formą konwersacji – radzi.

Bez biegających dzieci

– Warto pamiętać, że zdalna forma prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej nie czyni jej mniej formalną, a w przygotowaniach nie należy pomijać tych elementów, na które standardowo zwraca się uwagę w przypadku tradycyjnego spotkania – zaznacza Mateusz Zalewski, ekspert Hays Poland. – Dlatego na rozmowę online powinniśmy ubrać się adekwatnie do sytuacji, wybierając strój biznesowy – dodaje.

Inaczej mówiąc, trzeba starannie się ubrać, uczesać, umalować, bo i w świecie online obowiązuje zasada pierwszego dobrego wrażenia. Warto mieć garderobę kompletną, by uniknąć niezręcznych sytuacji, gdybyśmy jednak musieli wstać od komputera.

Niezręcznością są biegające wokół nas dzieci i odgłosy dobiegające z innych części domu. – Zadbajmy, by w czasie rozmowy nikt nie zakłócał nam spokoju, np. wchodząc do pomieszczenia, w którym jesteśmy – mówi Anna Wygaś, branch manager w firmie doradztwa personalnego HRK SA.

Warto uprzedzić domowników, że będziemy mieć ważne spotkanie, i poprosić o zachowanie ciszy.

Plan rozmowy

– Podczas samej rozmowy należy utrzymywać kontakt wzrokowy z rekruterem i unikać nerwowych gestów i postaw, jakie przyjmujemy na co dzień przed komputerem – zaznacza Zalewski z Hays Poland.

Nie klikamy więc nerwowo myszką, nie podpieramy brody, nie bujamy się na krześle. Pamiętajmy, że to tak samo formalna rozmowa jak ta w biurze.

I oczywiście trzeba się do niej przygotować także merytorycznie. Pod ręką warto mieć dokumenty, notatnik, a w głowie – całą zaplanowaną rozmowę i odpowiedzi na nawet najbardziej podchwytliwe pytania.

Czy gdy pandemia minie i spotkania twarzą w twarz będą już całkowicie bezpieczne, skończy się też cyfrowa rewolucja, którą dziś rynek pracy przechodzi w przyspieszonym tempie?

– Nie sądzę, że pandemia zrewolucjonizuje podejście firm do rekrutacji. Część z nich pozostawi spotkania online jako jeden z etapów, nie wyeliminują one jednak spotkań bezpośrednich, które dostarczają najwięcej informacji o kandydatach – uważa Anna Wygaś z HRK SA.

Choć gospodarka powoli się odmraża i wielu Polaków marzy o powrocie do normalności, pandemia koronawirusa nie minęła. Dlatego wciąż wiele firm prowadzi rekrutacje, przynajmniej na wstępnym etapie, w nietypowej formie wideokonferencji. Jak się przygotować?

Sprawdź łącza i hasła

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Poszukiwanie pracy
Tę branżę ratują cudzoziemcy. A polskie firmy biją się o kandydatów
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Poszukiwanie pracy
Prezesi największych firm będą łowić pracowników. Tysiące nowych etatów
Poszukiwanie pracy
Czego lepiej nie mówić rekruterom na rozmowie o pracę
Poszukiwanie pracy
Kandydaci muszą się liczyć z silną konkurencją o dobre oferty pracy
Poszukiwanie pracy
Wzrost optymizmu pracodawców zachęci Polaków do zmiany pracy?