fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poszukiwanie pracy

Ofert mniej i mniej atrakcyjne

Adobe Stock
Nie dość, że ogłoszeń o pracy ubywa, to są dużo skromniejsze i bardziej wymagające niż dawniej. Załamanie koniunktury na rynku pracy zwiększa finansowy stres Polaków.

O ile w marcu w ogłoszeniu o pracę pracodawcy oferowali średnio prawie sześć benefitów (świadczeń pozapłacowych), o tyle w kwietniu już niespełna pięć – wylicza firma Grant Thornton w analizie kwietniowych ofert pracy na portalach Pracuj.pl i Olx.pl. Jak już informowała „Rzeczpospolita", kwiecień przyniósł rekordowy spadek liczby ogłoszeń o pracy w internecie; do 135 tys., czyli aż 37 proc. mniej niż rok wcześniej. Jak jednak zaznacza Grant Thornton, każdego dnia kwietnia na Pracuj.pl i Olx.pl ukazywało się prawie 3,8 tys. ogłoszeń. Tyle że często mniej atrakcyjnych i trudniej dostępnych niż wcześniej. Ograniczając benefity (pod nóż idą zwłaszcza te sportowe i medyczne), firmy zwiększają oczekiwania wobec kandydatów. Liczba wymagań w ofercie wzrosła do prawie pięciu z 4,6 w marcu.

Związany z pandemią kryzys obniża nasze poczucie bezpieczeństwa finansowego. W badaniu przeprowadzonym w drugiej połowie marca przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Symmetrical.ai aż 40 proc. pracowników wskazało, że stresuje się swoją sytuacją finansową. 27 proc. badanych nie jest w stanie bez pensji utrzymać się nawet przez miesiąc. Prawie co trzeci zestresowany ocenia, że wpływa to negatywnie na jego zdrowie.

45 proc. badanych chciałoby mieć możliwość wypłaty wynagrodzenia na raty, częściej niż raz w miesiącu. – Pracodawcy mogą zwiększyć poczucie bezpieczeństwa finansowego pracowników, zapewniając większą elastyczność w wypłacie wynagrodzenia – twierdzi Piotr Smoleń, prezes Symmetrical Lab, której aplikacja mobilna Symmetrica.ai daje możliwość zarządzania pensją wraz z wypłatą zaliczek, co może być traktowane jako kryzysowy benefit...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA