fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polskie Stronnictwo Ludowe

Kosiniak-Kamysz nie wyklucza zmiany konstytucji

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
- Jest wyciągnięta ręka, o rok możemy przedłużyć kadencję prezydenta, nawet w konstytucji, możemy o tym rozmawiać - mówił w Radiu Plus prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o propozycję Jarosława Gowina, który chce przełożyć wybory prezydenckie na maj 2022 roku wydłużając konstytucyjną kadencję prezydenta do dwóch lat, bez prawa ubiegania się o reelekcję.

Gowin jak dotąd uzyskał dla swojej propozycji zmian w konstytucji poparcie PiS. Rozmawiał na temat tej zmiany również z Koalicją Obywatelską, która jednak proponuje wydłużenie kadencji prezydenta o rok i to bez zmian w konstytucji, ale poprzez wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.

- To parcie do wyborów za wszelką cenę, wbrew zdrowemu rozsądkowi, wbrew wiedzy naukowej, wbrew opinii epidemiologów to jest jakieś szaleństwo, a nie roztropne działanie - mówił w Radiu Plus Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL dodał, że rozumie polityczne działanie na rzecz Andrzeja Dudy, ale "nie rozumie dlaczego Mateusz Morawiecki się pod tym podpisuje". - On później będzie za to odpowiadał - zaznaczył.

Pytany o propozycję Gowina Kosiniak-Kamysz stwierdził, że PSL ma swoją propozycję. - Jest uchwała w sejmie, która wzywa rząd do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Jest wyciągnięta ręka, o rok możemy przedłużyć kadencję prezydenta, nawet w konstytucji, możemy o tym rozmawiać - mówił.

- Musi jednak dojść do sejmowego głosowania nad poprawkami Senatu dotyczącymi głosowania korespondencyjnego i to jest kluczowe. Czy Porozumienie poprze poprawki Senatu, uchwałę odrzucającą ustawę w całości? Jeżeli tak, to jest o czym rozmawiać - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Głosowanie nad nowelizacją Kodeksu wyborczego przyjętą przez Sejm, po jej powrocie z Senatu, nastąpi prawdopodobnie 7 maja.

Wybory prezydenckie - według aktualnego stanu prawnego - powinny odbyć się 10 maja.

Źródło: Radio Plus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA