Sondaż: Polacy zadowoleni z 500plus

Większość Polaków pozytywnie o rządowych programach pomocowych.

Aktualizacja: 07.06.2016 08:57 Publikacja: 06.06.2016 19:16

Sondaż: Polacy zadowoleni z 500plus

Foto: PAP, Marcin Obara

Instytut IBRiS zapytał Polaków o dwa sztandarowe projekty rządu: program 500+, czyli pomoc finansową dla rodzin, oraz Mieszkanie+, nowy pomysł na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Po dwóch miesiącach od rozpoczęcia wypłat gotówki Polacy są wyraźnie zadowoleni z pierwszego programu. W naszym sondażu zebrał on ponad połowę (59 proc.) dobrych ocen. Ale niezadowolonych jest niemało – to więcej niż co trzeci Polak (37 proc. badanych).

Poparcie wyraźnie zależy od wieku badanych. Najmłodsi respondenci (18–24 lata) są podzieleni. Co prawda więcej jest zwolenników (47 proc.), ale przeciwnicy są niewiele mniej liczni (41 proc.).

Kliknij w grafikę, aby ją powiększyć

Starsi za 500+

Zdecydowanie wyższe jest poparcie wśród badanych między 25. a 34. rokiem życia – a zatem w wieku, w którym wedle danych GUS większość Polaków decyduje się na dzieci. W tej grupie poparcie dla wypłaty 500 zł na dziecko sięga 68 proc. (przeciwników jest 32 proc.). Polacy między 35. a 44. rokiem życia, są najbardziej krytyczni – wypłaty popiera 45 proc. z nich, a krytycznie ocenia je 55 proc. Wśród starszych wyborców poparcie dla programu sięga 55–70 proc. Im wyborcy starsi, tym jest wyższe.

Największe poparcie program ma w małych miastach, do 50 tys. mieszkańców (70 proc. zwolenników, 27 proc. przeciwników). Najmniejsze – w metropoliach powyżej pół miliona (46 proc. zwolenników i tyle samo przeciwników). Tak jak się można było spodziewać, najbardziej entuzjastycznie podchodzą do niego wyborcy PiS (85 proc. ocen pozytywnych) i Kukiza (72 proc.). Najbardziej sceptycznie – elektorat Nowoczesnej (62 proc. ocen negatywnych) i Platformy (49 proc.).

Młodzi podzieleni

Nowy rządowy program Mieszkanie+ ma szansę zdobyć jeszcze większą popularność od 500+. Jego założenia ogłosiła w minionym tygodniu premier Beata Szydło.

– Najważniejszym filarem programu będzie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, do którego zostaną wniesione m.in. grunty Skarbu Państwa. Dzięki temu mieszkania budowane na tych gruntach będą tańsze – tłumaczyła.

Mieszkania takie mają być przeznaczone przede wszystkim dla osób, które nie mają wystarczających dochodów, by otrzymać kredyt hipoteczny lub wynająć mieszkanie na wolnym rynku. Ma też nie być ograniczeń wiekowych, takich jak w przypadku programu „Mieszkanie dla młodych", wprowadzonego pod koniec rządów Platformy. – Preferowane będą rodziny wielodzietne – zastrzegła pani premier.

Takie pomysły dobrze ocenia 61 proc. badanych przez IBRiS. Złych ocen jest wyraźnie mniej – budowanie przez państwo tanich mieszkań nie podoba się co czwartemu Polakowi (25 proc.).

Optymiści przeważają we wszystkich grupach wiekowych. Ale ponownie to najmłodsi Polacy są najwyraźniej podzieleni. Niemal połowa (47 proc.) chwali pomysł rządu, ale co trzeci (30 proc.) krytykuje. Wśród badanych między 25. a 34. rokiem życia takich podziałów nie ma – aż 80 proc. ocenia Mieszkanie+ dobrze, a jedynie 6 proc. źle. W pozostałych grupach pozytywne oceny plasują się między 50 proc. a 60 proc. Podobnie, tak jak w przypadku 500+, im wyborcy starsi, tym więcej ocen przychylnych rządowemu programowi mieszkaniowemu.

Najwięksi sceptycy znów mieszkają w metropoliach. Co prawda połowa (49 proc.) mieszkańców największych miast chwali nowy projekt rządu, jednak co trzeci (32 proc.) ma krytyczne podejście. Najwięksi optymiści to mieszkańcy wsi – 69 proc. z nich popiera program Mieszkanie+, a krytykuje go 18 proc.

Kluczowe są zarobki

Mimo że Polacy z życzliwością przyjmują program Mieszkanie+, to w zdecydowanej większości nie liczą na pomoc rządu w kwestiach mieszkaniowych.

Gdy instytut IBRiS zapytał badanych, co wpłynęłoby na poprawienie ich osobistej sytuacji mieszkaniowej, niemal dwóch na trzech (63 proc.) odpowiedziało, że kluczowe są wyższe zarobki. Inne czynniki znalazły się daleko w tyle.

Co dziesiąty Polak (10 proc.) uznał, że pomogłyby mu atrakcyjne warunki kredytów, takie jak niskie marże, prowizje i oprocentowanie. Na pomoc władz liczą ci, którzy uważają, że przydałyby im się rządowe dopłaty do kredytów (6 proc.) oraz finansowe wsparcie rodziny (4 proc.).

Zaledwie 4 proc. badanych uznało, że pomógłby im rządowy program budowy tanich mieszkań, taki jak Mieszkanie+.

Instytut IBRiS zapytał Polaków o dwa sztandarowe projekty rządu: program 500+, czyli pomoc finansową dla rodzin, oraz Mieszkanie+, nowy pomysł na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Po dwóch miesiącach od rozpoczęcia wypłat gotówki Polacy są wyraźnie zadowoleni z pierwszego programu. W naszym sondażu zebrał on ponad połowę (59 proc.) dobrych ocen. Ale niezadowolonych jest niemało – to więcej niż co trzeci Polak (37 proc. badanych).

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory do PE. Kosiniak-Kamysz wyjaśnia, co zachęci wyborców do wędrówki do urn
Polityka
Z rządu do Brukseli. Ministrowie zamienią Sejm na Parlament Europejski
Polityka
Inwigilacja w Polsce w 2023 r. Sądy zgadzały się w ponad 99 proc. przypadków
Polityka
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Ministrowie na "jedynkach" KO w wyborach. Mamy pełne listy
Polityka
Najdłuższy stażem europoseł z Polski nie będzie kandydował w wyborach do PE