fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Izrael: Weteran będzie nowym szefem Mosadu

Premier Beniamin Netanjahu
AFP
Weteran Mosadu, który według izraelskich mediów specjalizował się w werbowaniu agentów do pracy przeciwko Iranowi i libańskiemu Hezbollahowi, został w poniedziałek mianowany nowym szefem agencji szpiegowskiej.

56-letni David Barnea, obecnie zastępca dyrektora Mosadu, zastąpi na początku przyszłego miesiąca Josepha (Yossi) Cohena - podało biuro premiera Beniamina Netanjahu.

Cohen ustępuje po ponad pięciu latach u steru Mosadu, podczas których był blisko zaangażowany w kontakty Izraela z krajami arabskimi Zatoki Perskiej, które zaowocowały umowami pokojowymi ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem w zeszłym roku.

Barnea dołączył do Mosadu w 1996 roku, służąc jako oficer prowadzący. Od 2013 roku do czasu mianowania go w 2019 roku na stanowisko numer dwa w Mosadzie, dowodził jego dywizją Tzomet, która według izraelskich doniesień medialnych rekrutuje i prowadzi agentów.

Dziennik"Haaretz" poinformował, że jako dowódca Tzometu, Barnea był odpowiedzialny za zaciąganie agentów operacyjnych przeciwko celom priorytetowym Mosadu - Iranowi i Hezbollahowi.

Iran oskarżył Mosad o to, że stoi za zabójstwami naukowców zajmujących się energią jądrową i dowódców wojskowych, a także za sabotażem w zakładach wzbogacania uranu, które, jak twierdzi Izrael, są częścią programu mającego na celu produkcję broni atomowej.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA