fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Turcja: Aresztowano byłych admirałów. Erdogan mówi o puczu

Recep Tayyip Erdogan
AFP
W Turcji aresztowano 10 emerytowanych admirałów za podpisanie oświadczenia wspierającego liczącą 85 lat Konwencję z Montreux, porozumienie regulujące prawo morza w cieśninach czarnomorskich. Prezydent Recep Tayyip Erdogan ocenił, że podpisany przez admirałów dokument wykraczał poza ramy wolności słowa i był - de facto - rodzajem puczu przeciwko cywilnym władzom.

Oświadczenie ws. Konwencji z Montreux podpisało ponad stu emerytowanych admirałów marynarki wojennej, którzy wyrażają obawę, iż Turcja może odstąpić od Konwencji odgrywającej - ich zdaniem - ważną rolę jeśli chodzi o bezpieczeństwo kraju.

Zapisy Konwencji przyznają Turcji kontrolę nad Cieśninami Bosfor i Dardanele położonymi w obrębie granic kraju - w czasie pokoju Konwencja zapewnia swobodną żeglugę statków cywilnych przez wody cieśnin, ogranicza też swobodny przepływ okrętów wojennych przez cieśniny.

Przedstawiciele tureckiego rządu oskarżają emerytowanych oficerów o to, że ci spiskują przeciwko porządkowi konstytucyjnemu w kraju, a Erdogan ocenił, że oświadczenie jest nie do przyjęcia biorąc pod uwagę historię puczów wojskowych w Turcji.

- Obowiązkiem emerytowanych admirałów jest niepublikowanie oświadczeń dotyczących debaty politycznej, które zawierają implikacje prowadzące do puczu - powiedział Erdogan ministrom i członkom rządzącej krajem Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Turecka armia przeprowadziła trzy zamachy stanu między 1960 a 1980 rokiem. Armia zmusiła też do ustąpienia rząd w 1997 roku.

W 2016 roku w Turcji doszło do nieudanego zamachu stanu wymierzonego w Erdogana.

Niepokój emerytowanych admirałów wzbudziły słowa Erdogana z ubiegłego miesiąca wskazujące, że Ankara może odstąpić od Konwencji z Montreux.

Teraz prokuratorzy zarzucają sygnatariuszom oświadczenia spiskowanie przeciwko bezpieczeństwu państwa.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA