fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Wielka manifestacja w Tbilisi. Zamknęli bramę do parlamentu na kłódkę

Demonstranci zaczęli zbierać się przed parlamentem już w piątek
AFP
Tysiące Gruzinów uczestniczą w demonstracji przed siedzibą parlamentu w Tbilisi na Alei Rustawelego.

Do demonstracji przyłączyły się parlamentarne i nieparlamentarne partie opozycyjne, w tym Zjednoczony Ruch Narodowy, Europejska Gruzja, Ruch Demokratyczny - Wielka Gruzja czy ruch opozycyjny „Lelo”. Przed budynkiem parlamentu protestują Gruzini z różnych regionów kraju. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało komunikat, w którym informuje, że policja pilnuje bezpieczeństwa i porządku publicznego na proteście, a także zapewnia wolność wypowiedzi demonstrantów.

Na pobliskim Placu Republiki planowany jest z kolei wiec Sojuszu Patriotów Gruzji. 

Europejska Gruzja

Działacze opozycyjni i aktywiści obywatelscy demonstrują z powodu odrzucenia przez parlament projektu ustawy, która zakłada przejście z mieszanego systemu wyborczego na w pełni proporcjonalny. Za zmianami w konstytucji głosowało w czwartek 101 posłów. Przeciwko było 3. Nowelizacja zmieniała system wyborczy w Gruzji już w 2020 roku, zamiast początkowo planowanego 2024.

Zmianę poparli wszyscy 44 deputowani partii opozycyjnych, ale przeciwko głosowało trzech posłów rządzącego Gruzińskiego Marzenia a kolejnych 37 wstrzymało się od głosu. To sprawiło, że projekt ustawy nie zebrał wymaganych 113 głosów, co stanowi trzy czwarte składu izby.

Już w piątek przed parlamentem zaczęli gromadzić się demonstranci, dla których zmiana systemu wyborczego była jednym z głównych postulatów po zamieszkach, do których doszło w czerwcu. Wywołane były one wystąpieniem deputowanego do rosyjskiej Dumy Siergieja Gawriłowa, który w parlamencie Gruzji przemawiał po rosyjsku z miejsca przewodniczącego. Polityk przyjechał do Gruzji na międzynarodowe spotkanie parlamentarzystów z państw prawosławnych.

W niedzielę członkowie partii Europejska Gruzja symbolicznie zamknęli jedną z bram parlamentu. Lider ugrupowania Gigi Ugulawa związał żelazną bramę łańcuchem i zamknął ją na kłódkę. Pilnujących porządku strażników poprosił o zachowanie spokoju, ponieważ demonstranci nie planowali wejść do środka. Dodał, że klucz do kłódki zostanie przekazany obywatelom.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA