fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: Czy opozycja powinna mieć jednego kandydata na prezydenta?

Fotorzepa, Jerzy Dudek, tv.rp.pl
Andrzej Duda zasygnalizował już, że będzie ubiegał się o reelekcję w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Wciąż jednak nie wiadomo jaki kandydat, lub jacy kandydaci będą reprezentować w tych wyborach opozycję.

Tymczasem przed nachodzącymi wyborami prezydenckimi wciąż nie wiadomo, którzy politycy będą w nich reprezentować opozycję. Jedynie obecny prezydent - mówiąc, że jest "jeszcze młodym człowiekiem" i że "na emeryturę się nie wybiera" zasygnalizował gotowość do ubiegania się o reelekcję.

Spekuluje się, że kandydatem Lewicy w wyborach może być Robert Biedroń, lider Wiosny. PSL może wystawić w wyborach swojego lidera, Władysława Kosiniaka-Kamysza. Z kolei wśród potencjalnych kandydatów Koalicji Obywatelskiej wymieniani są: Małgorzata Kidawa-Błońska, Donald Tusk i Rafał Trzaskowski.

Donald Tusk przed kilkoma dniami podkreślał wagę wyborów prezydenckich mówiąc, że "żeby powstrzymać rząd PiS, trzeba mieć siłę prezydenckiego weta".

"Przejęcie Senatu przez opozycję oznacza powrót Polski na ścieżkę kohabitacji. Do jej pełnej formy potrzebny jest jeszcze opozycyjny prezydent. Była wicemarszałek Sejmu ma największe szanse w starciu z Andrzejem Dudą" - pisał przed kilkoma dniami redaktor naczelny "Rzeczpospolitej", Bogusław Chrabota.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy, czy "w wyborach prezydenckich opozycja powinna wystawić jednego, wspólnego kandydata na prezydenta?".

49,4 proc. uczestników sondażu na tak zadane pytanie odpowiedziało "tak".

Przeciwnego zdania jest 18 proc. respondentów.

32,6 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii.

- O słuszności wystawienia jednego kandydata przekonani są częściej mężczyźni (51%) niż kobiety (48%). Wystawienie wspólnego kandydata popierają częściej osoby po 50 roku życia (ponad połowa) niż młodsi, osoby z wyższym wykształceniem (56%) oraz zarabiające powyżej 5000 zł (częściej niż 6 na 10 osób), a także osoby mieszkające w miastach liczących do 20 tys. mieszkańców – ponad połowa badanych - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak z SW Research.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA