fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Xi Jinping: Połamiemy kości tym, którzy chca podzielić Chiny

AFP
Prezydent Chin Xi Jinping ostrzegł, że jakakolwiek próba podzielenia Chin zostanie zmiażdżona - odnotowuje Reuters. Agencja zwraca uwagę, że wypowiedź o takiej treści prezydenta Chin skierowana do premiera Nepalu Khadga Prasada Sharma Olego, którą cytują chińskie media, to nawiązanie do krytyki jaka spada na Pekin m.in. ze strony USA w związku z traktowaniem Ujgurów, a także do zmagań chińskich władz z prodemokratycznymi protestami w Hongkongu.

- Każdy kto spróbuje podzielić Chiny, w którejkolwiek części kraju, skończy ze zmiażdżonym ciałem i pogruchotanymi kośćmi - miał powiedzieć w niedzielę prezydent Xi w czasie spotkania z premierem Nepalu. Słowa chińskiego prezydenta cytuje chiński nadawca publiczny CCTV.

- I każda zewnętrzna siła wspierająca działania zmierzające do podzielenia Chin będzie traktowana przez Chińczyków jako kierująca się pobożnymi życzeniami - miał dodać chiński prezydent.

Xi Jinping jest pierwszym prezydentem Chin od 22 lat, który odwiedził Nepal w czasie oficjalnej wizyty państwowej. Chiny i Nepal mają podpisać umowę zwiększającą liczbę połączeń kolejowych między Nepalem a Tybetem.

Premier Nepalu zapewnił prezydenta Xi, że jego kraj sprzeciwi się "wszelkim antychińskim działaniom" na swoim terytorium - relacjonuje CCTV.

W Hongkongu, administrowanym przez Chiny od 1997 roku, od czerwca trwają prodemokratyczne protesty, w czasie których często dochodzi do starć protestujących z policją. Protesty rozpoczęły się jako sprzeciw wobec zmian w przepisach o ekstradycji, które umożliwiałyby sądzenie mieszkańców Hongkongu przed sądami w Chinach (te ostatnie są podległe rządzącej Chinami Komunistycznej Partii Chin). Ostatecznie, pod presją protestujących, szefowa administracji Hongkongu, Carrie Lam wycofała się z tych przepisów, ale protesty nie ustały - obecnie zmieniły się one w ruch na rzecz przemian demokratycznych w Hongkongu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA