fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Greta Thunberg: Chcecie rady? Spytajcie naukowców, nie nas

AFP
- Jeżeli chcą państwo rad, co robić, proszę zaprosić naukowców i poprosić, by podzielili się swą specjalistyczną wiedzą. Nie chcemy, by nas wysłuchano. Chcemy, by wysłuchano nauki - mówiła na posiedzeniu specjalnej grupy ds. klimatu w amerykańskim Senacie nastoletnia aktywistka Greta Thunberg.

Senatorowie spotkali się z grupą aktywistów m.in. ze Stanów Zjednoczonych i Ameryki Południowej, by wysłuchać ich opinii na temat działań, które należy podjąć w związku ze zmianami klimatu. Politycy pochwalili młodzież za dojrzałość oraz zaangażowanie.

16-letnia Greta Thunberg przypomniała, że nie jest naukowcem ani politykiem, lecz uczennicą. - Proszę powstrzymać się od komplementów, nie potrzebujemy ich - mówiła. - Proszę nas tu nie zapraszać, by mówić, jak świecimy przykładem i jednocześnie nic nie robić w związku ze sprawą. To do niczego nie prowadzi - dodała.

- Jeżeli chcą państwo rad, co robić, proszę zaprosić naukowców i poprosić, by podzielili się swą specjalistyczną wiedzą. Nie chcemy, by nas wysłuchano. Chcemy, by wysłuchano nauki - stwierdziła 16-latka.

- Wiem, że się państwo starają, ale niewystarczająco. Proszę wybaczyć - powiedziała Szwedka pod adresem kongresmenów, na co publiczność zareagowała śmiechem i aplauzem.

Przewodniczący grupy ds. klimatu Senator Ed Markey (Demokraci) zadeklarował, że politycy "podwoją" swe wysiłki.

W środę Greta Thunberg ma wygłosić wystąpienie przed Kongresem. W poniedziałek szwedzka aktywistka spotkała się z byłym prezydentem Barackiem Obamą, który nazwał ją na Twitterze "jednym z największych adwokatów naszej planety".

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA