fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Erdogan: Żadna groźba sankcji nie odstraszy Turcji

AFP
W 96. rocznicę podpisania Traktatu w Lozannie z 24 lipca 1923 roku, który zakończył wojnę grecko-turecką i wyznaczył granice współczesnej Turcji, prezydent Recep Tayyip Erdogan podkreślił w specjalnym oświadczeniu, że "Turcja walczyła wówczas przeciwko najsilniejszym armiom świata", a mimo to potrafiła bronić narodowego interesu wobec "ekstremalnych zagrożeń".

W czasie wojny grecko-tureckiej po stronie Grecji wystąpiła Wielka Brytania. Wojna, która rozpoczęła się od ataku Grecji, zakończyła się dla Turcji korzystnie - kraj ten odzyskał w jej wyniku potwierdziła swoją kontrolę nad zachodnią Anatolią i Pontem.

Erdogan nazwał Traktat z Lozanny "fundamentalnym dokumentem dla Republiki Turcji".

"Turecka wojna o niepodległość była prowadzona przeciwko dwóm najpotężniejszym armiom świata, a jej uwieńczeniem był Traktat w Lozannie, który zagwarantował niepodległość krajowi" - napisał w oświadczeniu Erdogan.

"Żadna groźba sankcji, jawnych czy ukrytych, nie odstraszy Turcji od walki o jej sprawiedliwą sprawę" - podkreślił prezydent Turcji nawiązując do obecnego sporu Ankary z Waszyngtonem w związku z zakupem przez Turcję rosyjskich systemów rakietowych S-400. USA w odpowiedzi wycofały się z decyzji o sprzedaży Turcji myśliwców F-35 i zapowiedziały wprowadzenie sankcji wobec Turcji.

"Republika Turcji, tak jak wiek temu, dziś również ma siłę i determinację, aby wyeliminować każde zagrożenie dla jej niepodległości, przetrwania, pokoju i bezpieczeństwa swoich obywateli" - dodał prezydent Erdogan.

Stronami Traktatu w Lozannie były Wielka Brytania, Francja (je miał na myśli Erdogan mówiąc o dwóch najpotężniejszych armiach świata), Włochy i Grecja. Traktat ten zmieniał postanowienia Traktatu z Sevres, z 1920 roku, który był mniej korzystny dla Turcji.   

Źródło: Hurriyet Daily News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA