Kim jest Ursula von der Leyen?

Nową szefową Komisji Europejskiej będzie Ursula Gertrud von der Leyen - była minister ds. rodziny, osób starszych, kobiet i młodzieży, była minister pracy i spraw społecznych, a od 2013 roku minister obrony Niemiec. Działaczka CDU w niemieckim rządzie zasiada od 2005 roku. Jej kandydaturę na nową szefową UE przedstawił Donald Tusk.

Aktualizacja: 03.07.2019 06:11 Publikacja: 02.07.2019 15:52

Kim jest Ursula von der Leyen?

Foto: AFP

Von der Leyen to absolwentka ekonomii i studiów medycznych. W 1991 roku doktoryzowała się (w 2015 roku oskarżono ją o to, że jej praca doktorska może być plagiatem, ale doniesienia te nie zostały potwierdzone). W przeszłości pracowała jako lekarz.

Nowa szefowa KE do CDU wstąpiła w 1990 roku. W marcu 2003 roku została ministrem spraw społecznych w rządzie Dolnej Saksonii.

Gdy w Niemczech do władzy doszła Angela Merkel, von der Leyen została członkinią jej pierwszego rządu i zasiadała w kolejnych gabinetach niemieckiej kanclerz.

Jej rodzina ma tradycje polityczne - ojciec von der Leyen, Ernst Albrecht był premierem Dolnej Saksonii. Jej mężem jest prof. Heiko von der Leyen. Ma siedmioro dzieci.

Von der Leyen to trzecia kandydatka na szefa KE - pierwszym kandydatem był polityk CDU Martin Weber, który jednak nie uzyskał wymaganego poparcia. Drugim kandydatem był polityk frakcji Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim Frans Timmermans, przeciwko któremu protestowała jednak Grupa Wyszehradzka, a także część przywódców państw wywodzących się z Europejskiej Partii Ludowej, która jest największą frakcją w PE.

Von der Leyen w przeszłości mówiła otwarcie o tym, że jest zwolenniczką federalizmu. - Moim celem są Stany Zjednoczone Europy, o strukturze takiej jak Szwajcaria, Niemcy czy USA - deklarowała w rozmowie z "Der Spiegel" w 2011 roku.

W 2015 roku w rozmowie z "Die Zeit" podtrzymała to stanowisko. - Wyobrażając sobie Europę moich dzieci lub wnuków nie jako luźny związek państw uwięzionych w swoich narodowych interesach - mówiła.

W 2017 roku von der Leyen w wywiadzie dla ZDF apelowała, by "zbyt szybko nie rezygnować" z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. - Musimy wspierać ten zdrowy demokratyczny opór młodego pokolenia w Polsce (...). Naszym zadaniem jest podtrzymywanie dyskursu, spieranie się z Polską i z Węgrami - apelowała.

Przeciwko wypowiedzi szefowej niemieckiego MON protestował ówczesny szef MSZ Witold Waszczykowski, który jej słowa uznał za dowód na "ingerowanie w życie polityczne w Polsce" strony niemieckiej.

Po wypowiedzi szefowej MON Niemiec z attache obrony Niemiec spotkał się dyrektor departamentu wojskowych spraw zagranicznych polskiego MON. Resort obrony uznał wówczas za niedopuszczalne "wzywanie obywateli drugiego państwa do działań antyrządowych".

Na początku 2019 roku opublikowano sprawozdanie Bundestagu, z którego wynikało, że w armii, za którą von der Leyen była odpowiedzialna od 2013 roku mniej niż połowa myśliwców Eurofighter i Tornado oraz żaden z sześciu okrętów podwodnych nie był gotowy do walki w 2018 roku.

- Potrzebne są natychmiastowe działania. Bezwzględnie konieczne jest przyspieszenie zamówień publicznych - powiedział pełnomocnik Bundestagu ds. wojskowych Hans-Peter Bartels. - Żołnierze potrzebują tego sprzętu, aby wykonywać swoje zadania. Potrzebujemy 48 tys. noktowizorów, a kupujemy ich tylko 4 tys. rocznice. To zajmie zbyt wiele czasu, by kupić wystarczającą liczbę - ocenił.

Von der Leyen będzie pierwszą kobietą na stanowisku przewodniczącego KE i drugim obywatelem Niemiec piastującym to stanowisko (pierwszym był Walter Hallstein, pierwszy przewodniczący KE , podobnie jak von der Leyen polityk CDU).

Von der Leyen to absolwentka ekonomii i studiów medycznych. W 1991 roku doktoryzowała się (w 2015 roku oskarżono ją o to, że jej praca doktorska może być plagiatem, ale doniesienia te nie zostały potwierdzone). W przeszłości pracowała jako lekarz.

Nowa szefowa KE do CDU wstąpiła w 1990 roku. W marcu 2003 roku została ministrem spraw społecznych w rządzie Dolnej Saksonii.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Kryzys polityczny w Hiszpanii. Premier odejdzie przez kłopoty żony?
Polityka
Mija pół wieku od rewolucji goździków. Wojskowi stali się demokratami
Polityka
Łukaszenko oskarża Zachód o próbę wciągnięcia Białorusi w wojnę
Polityka
Związki z Pekinem, Moskwą, nazistowskie hasła. Mnożą się problemy AfD
Polityka
Fińska prawica zmienia zdanie ws. UE. "Nie wychodzić, mieć plan na wypadek rozpadu"