fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sekretarz obrony USA: Huawei za blisko chińskiego rządu

AFP
P.o. sekretarz obrony USA Patrick Shanahan oświadczył w sobotę, że firma Huawei jest zbyt blisko chińskiego rządu. Shanahan dodał, że Waszyngton jest zaniepokojony cyberatakami i kradzieżą własności intelektualnej.

- Huawei jest zbyt blisko rządu (Chin) - powiedział Shanahan na szczycie dotyczącym bezpieczeństwa odbywającym się w Singapurze.

USA oskarżają przedstawicieli koncernu Huawei o szpiegostwo, łamanie sankcji nałożonych na Iran i kradzież własności intelektualnej. Huawei odrzuca wszystkie te oskarżenia.

Z kolei 31 maja szef amerykańskiej dyplomacji, Mike Pompeo, ostrzegał szefa niemieckiego MSZ Heiko Maasa, że USA mogą wstrzymać wymianę informacji wywiadowczych z Niemcami w przypadku nadmiernego zaufania tego ostatniego kraju wobec chińskiego koncernu telekomunikacyjnego.

Walka z Huawei wpisuje się w prowadzoną przez Trumpa od 2018 roku wojną handlową z Chinami, której ostatnim akcentem było nałożenie na siebie przez oba kraje wysokich ceł (w przypadku USA - o wartości ok. 200 mld dolarów). Trump przekonuje, że jego działania mają na celu doprowadzenie do bardziej sprawiedliwych stosunków handlowych między Waszyngtonem i Pekinem, ponieważ dotychczas służyły one głównie Państwu Środka.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA