fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: Czy należy ujawnić majątek rodziny premiera Morawieckiego

Mateusz Morawiecki
Fotorzepa / Jerzy Dudek
Czy premier Mateusz Morawiecki powinien ujawnić całość rodzinnego majątku, również tego należącego do jego żony? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

"Gazeta Wyborcza" w tekście zatytułowanym "Jak się uwłaszczył Morawiecki" pisze, że w 2002 roku Mateusz i Iwona Morawieccy kupili działkę rolną na Oporowie o powierzchni 15 ha. Działkę zaledwie trzy lata wcześniej dostała parafia pw. św. Elżbiety, na podstawie przyjętej po upadku komunizmu ustawie o stosunku państwa do Kościoła.

- Co miałoby być w tej sprawie niepokojącego? Czy w tej sprawie złamano prawo? Czy w tej sprawie złamano jakiekolwiek zasady etyki? - pytał Adam Bielan. Wicemarszałek Senatu dodał, że "Mateusz Morawiecki ten majątek zdobył całkowicie uczciwie".

Blisko dwie trzecie ankietowanych (62 proc.) uważa, że premier Mateusz Morawiecki powinien ujawnić całość rodzinnego majątku, również tego należącego do jego żony. Przeciwnych jest 18 proc. respondentów, a zdania w tej sprawie nie ma co piąty badany.

- Częściej za ujawnieniem takich danych przez premiera są mężczyźni (67 proc.), osoby w wieku 35-49 lat (69 proc.) oraz badani o wykształceniu zasadniczym zawodowym (69 proc.). Tego zdania są też osoby o dochodzie netto od 2001 do 3000 zł (69 proc.) oraz badani z miast od 20 do 99 tys. mieszkańców (69 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

- Jesteśmy gotowi w bardzo krótkim czasie uchwalić ustawę, na podstawie której będzie trzeba ujawniać także majątki małżonek, osób pozostających we wspólnym pożyciu oraz dorosłych dzieci - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. To reakcja na poniedziałkowy artykuł dotyczący działki, posiadanej przez żonę premiera Mateusza Morawieckiego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA