fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość

Kaczyński: Majątek członków rodzin polityków jawny? Jesteśmy gotowi uchwalić

Fotorzepa/ Roman Bosiacki
- Jesteśmy gotowi w bardzo krótkim czasie uchwalić ustawę, na podstawie której będzie trzeba ujawniać także majątki małżonek, osób pozostających we wspólnym pożyciu oraz dorosłych dzieci - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. To reakcja na poniedziałkowy artykuł dotyczący działki, posiadanej przez żonę premiera Mateusza Morawieckiego.

"Gazeta Wyborcza" w poniedziałkowym artykule napisała, że w 2002 roku Mateusz i Iwona Morawieccy kupili działkę rolną na wrocławskim Oporowie o powierzchni 15 ha. Działkę zaledwie trzy lata wcześniej dostała parafia pw. św. Elżbiety, na podstawie przyjętej po upadku komunizmu ustawie o stosunku państwa do Kościoła. Według dziennika, Morawieccy za działkę zapłacili 700 tys. zł, choć już wówczas miała być warta prawie 6 razy więcej - 4 mln zł. Obecnie ma być warta ok. 70 mln zł.

W wydanym w poniedziałek rano oświadczeniu Centrum Informacyjne Rządu stwierdziło, że "Gazeta Wyborcza po raz kolejny łamie podstawowe standardy dziennikarskiej rzetelności", a "sam artykuł jest pełen manipulacji i nierzetelności".

Pełnomocnik Morawieckich zapowiedział złożenie pozwu przeciwko redaktorowi naczelnemu "Gazety Wyborczej", redaktorowi naczelnemu portalu Wyborcza.pl, a także autorowi artykułu Jackowi Harłukowiczowi.

Budząca zainteresowanie działka od kilku lat jest zapisana na Iwonę Morawiecką, co oznacza, że premier nie wykazywał jej w oświadczeniu majątkowym. - Nie mam prawa ujawniania majątku żony, ale oczywiście jeżeli będzie taka regulacja, to zrobimy to z przyjemnością natychmiast, bo tutaj absolutnie nie mamy nic do ukrycia - zapowiadał we wtorek premier Morawiecki.

Na konferencji prasowej w Słupsku Jarosław Kaczyński stwierdził, że Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe "w bardzo krótkim czasie uchwalić ustawę, na podstawie której będzie trzeba ujawniać majątki także małżonek, osób pozostających we wspólnym pożyciu oraz dorosłych dzieci".

- Trzeba będzie także ujawnić źródła, które doprowadziły do tego, że się posiada i ma na własność jakieś drogie przedmioty, np. nieruchomości, bo to też jest bardzo ważne - zastrzegł Kaczyński. - To powinno dotyczyć posłów, członków rządu, wojewodów, wicewojewodów, marszałków województw, wicemarszałków. Takiej przynajmniej na razie ograniczonej grupy osób - dodał.

- My to zaproponujemy, wierzymy, że pan Schetyna to chętnie poprze - stwierdził. To reakcja na zapowiedź lidera PO, dotyczącą złożenia projektu ustawy "Czyste ręce", która ma "wyjaśniać niejasności w takich sprawach, w jakich spotkaliśmy się w wypadku premiera Morawieckiego".

Źródło: rp.pl/ 300polityka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA