Reklama
Rozwiń

Rosja: USA chcą, by wygasł kolejny traktat nuklearny

Wiceszef MSZ Rosji, Siergiej Riabkow oskarżył USA o to, że Waszyngton odmawia negocjacji na temat przedłużenia układu New START (dwustronny traktat w sprawie środków zmierzających do dalszej redukcji i ograniczenia zbrojeń strategicznych) i zamierza pozwolić, aby wygasł on w 20221 roku.

Aktualizacja: 07.02.2019 18:24 Publikacja: 07.02.2019 17:18

Rosja: USA chcą, by wygasł kolejny traktat nuklearny

Foto: AFP

arb

Riabkow ostrzegł, że jest już bardzo niewiele czasu aby uratować układ podpisany w 2010 roku przez Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa.

Według wiceszefa rosyjskiego MSZ USA nie okazują "gotowości ani chęci", aby zaangażować się w rozmowy na temat przedłużenia paktu, na podstawie którego każda ze stron może mieć nie więcej niż 1550 rozmieszczonych głowic jądrowych i 700 rakiet i bombowców mogących przenosić broń jądrową zdolnych do natychmiastowego użycia.

Zastępca sekretarza stanu Andrea Thompson zapewnia jednak, że jest jeszcze wystarczająco dużo czasu, by rozmawiać o przedłużeniu tej umowy. - Mamy czas do 2021 roku - powiedziała. - To stosunkowo prosty traktat do przedłużenia, mamy na to czas - dodała.

Riabkow twierdzi jednak, że procedura przedłużania tego paktu nie będzie prosta. Wiceszef MSZ Rosji przypomniał, że choć USA przerobiły 56 okrętów podwodnych Trident i 41 strategicznych bombowców B-52H, które mogły przenosić broń atomową w taki sposób, że obecnie są one uzbrojone w broń konwencjonalną. Rosja chce jednak dowodów na to, że USA nie mogą się wycofać z tych przeróbek.

Zdaniem Riabkowa "niemal nie ma już czasu" na dyskusję o tej i innych kwestiach związanych z przedłużeniem New START. Dlatego, jego zdaniem, Amerykanie zachowują się tak, jakby chcieli doprowadzić do tego, by traktat wygasł.

1 lutego sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował o zawieszeniu przez USA traktatu INF, podpisanego przez Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa w 1987 roku. Umowa miała na celu wyeliminowanie z arsenałów USA i ZSRR rakiet krótkiego i średniego zasięgu zdolnych przenosić głowice atomowe. Waszyngton zarzucał Rosji naruszanie postanowień traktatu. Rosja odrzuca te oskarżenia.

Polityka
Pekin nie dopuści do przegranej Rosji w wojnie z Ukrainą. Szef MSZ Chin wyjaśnił, dlaczego
Polityka
Rozmowa Trump-Zełenski. Prezydent USA „sprawdzi” zawieszone dostawy broni
Polityka
Ukraiński rząd do dymisji? W tle afera korupcyjna
Polityka
Kanclerz Niemiec ma problem z granicami. Friedrichowi Merzowi wytknięto brak dialogu z sąsiadami
Polityka
Serbia: demonstracje rozpełzają się po kraju