Chodzi o niedzielne wybory prezydenckie w DR Konga. Opozycja oskarża władze o nieprawidłowości w czasie wyborów, które miały wyłonić następcę rządzącego krajem od 17 lat Josepha Kabili. Jak podkreśla BBC jest to pierwszy przypadek pokojowego przekazaniu władzy w Kongu odkąd państwo to uzyskało niepodległość w 1960 roku (wcześniej było belgijską kolonią).
Zablokowany przez władze kanał telewizyjny to "Canal Congo" należący do byłego lidera rebeliantów, oczyszczonego w procesie z zarzutów o zbrodnie wojennej, Jeana Pierre'a-Bemby.
Opozycjonista nie mógł startować w wyborach w związku ze skazaniem go przez Międzynarodowy Trybunał Karny za przekupywanie świadków podczas procesu. W wyborach prezydenckich wspierał biznesmena Martina Fayulu.
Władze Konga zablokowały też dostęp do sygnału francuskiego radia RFI i wycofały akredytację dla jednej z dziennikarek tej stacji, oskarżając ją o naruszenie prawa wyborczego.
- Nie pozwolimy stacji radiowej dolewać benzyny do ognia w czasie, gdy czekamy na wstępne wyniki wyborów - powiedział rzecznik rządu Kongo.
Wstępne wyniki wyborów mają być znane 6 stycznia. Komisja wyborcza zastrzega jednak, że może dojść do opóźnienia ich publikacji. Na razie komisja czeka na dane aż z 80 proc. komisji wyborczych.
W wyborach startowało 21 kandydatów. Faworytami są Emmanuel Ramazani Shadary, były szef MSW, polityk będący stronnikiem ustępującego prezydenta; wspomniany Fayulu, który obiecuje "godne i kwitnące Kongo", oraz Felix Tshisekedi Tshilombo syn weterana opozycji, który priorytetem chce uczynić walkę z biedą w kraju.
Od poniedziałku w Kongu nie działa internet. Mieszkańcy nie mogą też wysyłać SMS-ów. Blokada internetu i SMS-ów ma przeciwdziałać przesyłaniu sobie przez mieszkańców nieoficjalnych i niezweryfikowanych wyników wyborów, które mogłyby doprowadzić do zaognienia sytuacji w kraju.