fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

We wtorek Senat zajmie się wnioskiem ws. referendum konsultacyjnego

Fotolia.com
Senat zajmie się referendalnym wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie zmian w konstytucji we wtorek 24 lipca.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił w piątek, że referendum konsultacyjne dotyczące Konstytucji będzie dwudniowe, i odbędzie się w 10-11 listopada. Polacy odpowiedzą na 10 pytań.

W sobotę marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział, że izba wyższa zajmie się wnioskiem prezydenta ws. referendum już we wtorek. - We wtorek o godz. 16.00 będzie debata najprawdopodobniej długa, bo zawsze debaty wokół wniosku prezydenta są długie. I podejrzewam, że ta debata też będzie długa. Czy burzliwa, to pewno nie, ale chciałbym, żeby była to merytoryczna dyskusja - stwierdził Karczewski.

 

 

Politycy PiS wypowiadają się o referendum tylko i wyłącznie jako o "projekcie prezydenta". W domyśle - to prezydent poniesie polityczną odpowiedzialność za jego wynik - analizował Michał Kolanko.

Jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej", PiS podejmie najprawdopodobniej decyzję o odrzuceniu w głosowaniu wniosku prezydenta Dudy. Powody? Termin, koszty i obawy, że niska frekwencja będzie problemem dla obozu władzy. Duda chce, aby referendum odbyło się 10–11 listopada tego roku. Prezes PiS Jarosław Kaczyński wielokrotnie podkreślał, że łączenie 100-lecia niepodległości z referendum nie ma sensu. Zastrzeżenia do daty ma też Państwowa Komisja Wyborcza.

Reakcja opozycji nie pozostawia wątpliwości, że kampania przedreferendalna i samo głosowanie 10-11 listopada byłyby przedmiotem bardzo brutalnej walki politycznej - tak prezydencką ideę referendum konstytucyjnego, które według Andrzeja Dudy mogłoby się odbyć 11 listopada, ocenia wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA