fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kim Dzong Un odwołał ministra obrony i szefa sztabu armii

AFP
Minister obrony Korei Północnej Pak Yong Sik, szef sztabu generalnego Koreańskiej Armii Ludowej Ri Myong Su i dyrektor biura politycznego armii, były minister obrony Kim Jong Gak mieli zostać odwołani przez Kim Dzong Una w przededniu szczytu Korea Północna-USA, do którego ma dojść 12 czerwca w Singapurze - podaje południowokoreańska agencja Yonhap.

Yonhap, powołując się na źródła wywiadowcze twierdzi, że o zmianach na szczycie armii informowały północnokoreańskie media.

Według rozmówców agencji Yonhap Korea Północna zdecydowała się na zmiany w armii ze względu na poprawę stosunków z Koreą Południową i zmianę sytuacji na Półwyspie Koreańskim, ponieważ odwołanym urzędnikom "brakowało elastyczności w myśleniu". 

Nowy minister obrony, No Kwang-chol, ma być - jak informuje Yonhap - "umiarkowanym" politykiem.

Zmiany potwierdził pragnący zachować anonimowość przedstawiciel administracji USA.

"Time" pisząc o zmianach zwraca uwagę, że nowy minister obrony, a także nowy szef sztabu generalnego i biura politycznego armii są młodsi od swoich poprzedników - co może wskazywać również na zmianę pokoleniową na szczytach władzy w Korei Północnej. Reuters sugeruje też, że Kim Dzong Un może chcieć skonsolidować swoją władzę nad armią przed szczytem w Singapurze.

Kim Dzong Un ma spotkać się w Singapurze z Donaldem Trumpem 12 czerwca. Tematem rozmów ma być denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego. Z wypowiedzi prezydenta USA, a także wiceprezydenta Mike'a Pence'a wynika, że Waszyngton oczekuje całkowitego zrezygnowania z broni atomowej przez Pjongjang. Tymczasem dotychczas Korea Północna wskazywała broń atomową jako najważniejszą gwarancję swojej suwerenności.

Źródło: Time.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA