fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Netanjahu porównuje współczesny Iran do III Rzeszy

AFP
W środę, podczas uroczystości rozpoczęcia obchodów święta Jom HaSzoa w instytucie Jad Waszem, premier Benjamin Netanjahu wygłosił przemówienie, w którym wezwał do podjęcia działań przeciwko Syrii po podejrzeniu użycia przez jej rząd broni chemicznej.

Stany Zjednoczone zagroziły Syrii atakiem powietrznym w związku z domniemanym użyciem przez nią broni chemicznej w mieście Duma. W ataku, według organizacji Białe Hełmy, zginęło kilkadziesiąt osób a ponad pół tysiąca odniosło obrażenia. Na akcję militarną przeciwko reżimowi Baszara el-Asada nie zgadza się Rosja.

- Wydarzenia ostatnich dni uczą, że stawianie czoła złu i agresji to misja obowiązek ciążący na każdym pokoleniu - powiedział Netanjahu podczas uroczystości otwierającej obchody Dnia Ofiar i Bohaterów Holokaustu, nie odnosząc się jednak bezpośrednio do różnicy zdań pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją.

- Widzieliśmy syryjskie dzieci, które zostały zabite bronią chemiczną. Nasze serca zostały rozdarte tymi przerażającymi obrazami - stwierdził.

Netanjahu przywołał również lekcję II wojny światowej i Holokaustu, aby wezwać do działania przeciwko Iranowi, krytykując porozumienie nuklearne podpisane przez Teheran z sześcioma światowymi mocarstwami.

- Brak chęci wśród mocarstw Zachodu, by stanąć twardo w obliczu tyrańskiego reżimu, ich brak gotowości do zapłacenia ceny za powstrzymanie agresji na wczesnym jej etapie, doprowadziły do tego, że ludzkość później płaciła o wiele większą cenę - stwierdził.

27 dnia miesiąca Nisan kalendarza żydowskiego (przypadającego w 2018 roku na 12 kwietnia) w Izraelu obchodzone jest święto Pamięci Ofiar i Bohaterów Holokaustu (po hebrajsku Jom HaSzoa). Wspomnienie zostało ustanowione w 1951 roku przez izraelski Kneset.

Źródło: rp.pl/ Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA