fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Krzysztof Bosak: Brygada NSZ wyzwoliła czeski obóz koncentracyjny

tv.rp.pl
"Brygada Świętokrzyska NSZ wyzwoliła czeski obóz koncentracyjny" - pisze na Twitterze polityk Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak.

"Brygada Świętokrzyska NSZ wyzwoliła czeski obóz koncentracyjny, ratując setki Żydówek i nie-Żydówek przed nazistami, z którymi kolaborowała, pozostając jednostką aliancką, złożoną z polskich antysemitów, więc należącą do narodów-sprawców Holokaustu. Nic nie będzie zapomniane!" - napisał na Twitterze Bosak.

Na pytanie jednej z internautek czy wpis ma charakter ironiczny Bosak odpowiedział: "Nie potwierdzam i nie zaprzeczam".

Polityk Ruchu Narodowego używając określenia "czeski" do określenia niemieckiego obozu znajdującego się w Czechach nawiązał do wyjaśnień, że określenie "polski obóz koncentracyjny" używane przez zachodnie media w artykułach o Holokauście, to odniesienie do lokalizacji obozów, z których większość budowano w okupowanej przez Niemców Polsce.

5 maja 1945 roku oddziały Brygady Świętokrzyskiej NSZ zaatakowały niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet w Holiszowie uwalniając ok. 700 więźniarek, w tym 167 Polek. Działalność Brygady budzi jednak kontrowersje - ponieważ wobec ofensywy Armii Czerwonej nawiązała ona kontakty z Niemcami i wycofywała się wraz z nimi na Zachód - choć mimo podejmowanych przez Niemców prób nie doszło do nawiązania żadnej formy formalnej współpracy między NSZ a Wehrmachtem. 

18 lutego 2018 roku premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Monachium złożył kwiaty przy grobach żołnierzy Brygady.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA