Polityka

Rząd Mateusza Morawieckiego otrzymał wotum zaufania

PAP, Radek Pietruszka
Sejm udzielił rządowi Mateusza Morawieckiego wotum zaufania. "Za" głosowało 243 posłów.

Relacja na żywo:

Kliknij, aby odświeżyć

10:37

- Oddajcie nam demokrację. Podpisz pan i opublikuj pan wyrok Trybunału Konstytucyjnego, bo to, co pan dzisiaj robi, panie Morawiecki, to jest przestępstwo z art. 231 kodeksu karnego, czyli niedopełnienie obowiązków. Ma pan tydzień na to żeby niezwłocznie ten wyrok TK opublikować - wezwał nowego premiera w Radiu Zet Jacek Rostowski, były wicepremier i minister finansów w rządzie PO-PSL.

Przeczytaj » Rostowski: Premierze, ma pan tydzień na publikację wyroku TK

10:32

Beata Szydło przywitała Mateusza Morawieckiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

10:17

- O polityce zagranicznej w expose premiera Mateusza Morawieckiego było tylko kilka zdań, nie było nic na temat stosunków z Niemcami i Francją, na temat walki z terroryzmem, sytuacji na Ukrainie - zauważył w Polsat News wiceszef PO Tomasz Siemoniak.

Zobacz » Siemoniak: Morawiecki oderwany od realiów europejskich

 

09:49

W czym Mateusz Morawiecki jest lepszy od Beaty Szydło? - W niczym. Jest inny. Inna jakość. Ma zalety te, które - myślę sobie - ma mniej Beata. I odwrotnie. Inny jest wizerunek, inny styl, inna osobowość. Ona jest przede wszystkim ciepła - powiedział poseł PiS Tadeusz Cymański w RMF FM, komentując zmianę na stanowisku premiera.

Przeczytaj » Cymański: W czym Morawiecki lepszy od Szydło? W niczym

 

09:35

- Uważam, że to było świetne expose człowieka, który nie tylko zna się na gospodarce, ale Bogu dzięki, dobrze się zna na historii własnego kraju - powiedział europoseł PiS Ryszard Czarnecki na antenie Polskiego Radia 24. Pytany o ocenę expose Morawieckiego, wystawił mu ocenę celującą. Europoseł PiS przekonywał, że nie da się budować przyszłości Polski w oderwaniu od jej przeszłości, również tragicznej.

- Nie wystarczy być absolwentem historii, aby w działalności publicznej kierować się wnioskami wypływającymi z dziejów ojczystych - mówił Czarnecki, wskazując m.in. Donalda Tuska i Bronisława Komorowskiego. - Ci ludzie niewiele z polskiej historii zrozumieli - ocenił.

 

09:15

Nowy polski premier Mateusz Morawiecki wykorzystał swoje expose do złagodzenia stanowiska rządu w Warszawie w kwestii jednego z wielu sporów z Brukselą, ale jednocześnie zapowiedział kontynuację polityki gabinetu Beaty Szydło - pisze w środę "Financial Times".

Jak czytamy w brytyjskim dzienniku, we wtorkowym wystąpieniu w Sejmie Morawiecki "zajął w wielu sprawach stanowisko prezentowane przez rząd Szydło, podkreślając sprzeciw Polski wobec idei Europy dwóch prędkości" oraz krytykując unijny plan walki z migracją.

Premier jednak - podkreśla "FT" - "obiecał, że Warszawa zastosuje się do postanowień Trybunału Sprawiedliwości UE" w sprawie Puszczy Białowieskiej.

Gazeta zaznacza, że Morawiecki "podkreślił, że jego plany nie odbiegają znacząco" od polityki poprzedniej szefowej rządu.

 

09:11

Zapytany w programie 1 Polskiego Radia o powtarzające się informacje medialne o tym, że ma stracić stanowisko po rekonstrukcji nowego rządu, minister sprawiedliwości Jan Szyszko odpowiedział, że "jest to sprawa jednak premiera Morawieckiego". - Każdy premier ma prawo dobierać sobie takich współpracowników, jakich chce - dodał.

Przeczytaj » Szyszko: Dymisja? To sprawa premiera Morawieckiego

 

09:02

- Premier Mateusz Morawiecki w expose nie powiedział nic o relacjach ze Wschodem, z Rosją. Mógłby przynajmniej jakimś gestem zwrócić się do braci Rosjan, tego mi zabrakło - powiedział lider koła Wolni i Solidarni, ojciec nowego premiera, Kornel Morawiecki.

Dowiedz się więcej » Kornel Morawiecki: Jakim to dyktatorem jest Jarosław Kaczyński?

 

08:50

- Rząd Beaty Szydło utknął w resortowości. To jest przekleństwo wszystkich rządów - powiedział w TOK FM wicepremier, prezes Porozumienia Jarosław Gowin. Przyznał, że poprzedni rząd włożył wiele wysiłku, aby tę "klątwę resortowości przezwyciężyć".

Przeczytaj » Gowin: Rząd Szydło utknął w resortowości

 

07:59

Tymczasem Karol Karski, członek komitetu politycznego PiS, mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że Jarosław Kaczyński w każdej chwili może zostać premierem. Przeczytaj wywiad

 

07:47

Sejm wznowi obrady o godz. 9.00. W izbie niższej parlamentu zaplanowane jest m.in. drugie czytanie zmian w kodeksie wyborczym.

 

07:27

Na godz. 10.00 planowane jest powitanie premiera Mateusza Morawieckiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

07:20

Prezydent „Pracodawców Pomorza” Zbigniew Canowiecki w rozmowie z PAP ocenił, że po powołaniu Mateusza Morawieckiego na stanowisko prezesa Rady Ministrów „biznes będzie miał partnera”. - Odcinam całą sprawę polityczną, jest to człowiek, który pochodzi jednak z biznesu, który mówi o projektach prorozwojowych – argumentował. Zaznaczył, że „Pracodawcy Pomorza” liczą na to, że teraz „będzie większa otwartość na dyskusję o programach prorozwojowych, ponieważ dziś jest w kraju kilka hamulców rozwojowych, które mogą się za dwa-trzy lata zemścić”.

 

06:50

 Prezydent Andrzej Duda pogratulował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, po tym jak jego rząd otrzymał w Sejmie wotum zaufania. Życzył też premierowi powodzenia w pełnieniu funkcji.

 

00:10

 

00:02

Tymczasem Senat przerywa do godz. 10 w środę dyskusję nad nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Będzie to pierwszy punkt zaplanowanego do piątku posiedzenia Izby. Po wznowieniu obrad głos ma zabrać RPO Adam Bodnar.

23:49

Za udzieleniem wotum zaufania zagłosowało 243 posłów, przeciw było 192, nikt nie wstrzymał się od głosu. Większość ustawowa wynosiła 231. Posłowie wręczyli następnie biało-czerwone róże premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który podarował je byłej premier Beacie Szydło. Morawieckiemu pogratulował m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.

23:45

Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego.

23:37

Sądy były i są wielkim hamulcem, kulą u nogi również procesów gospodarczych i życia gospodarczego - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytania posłów zadane po debacie nad jego sejmowym expose. Premier odniósł się m.in. do kwestii etatów w sądownictwie i zdolności sądów do szybszego rozstrzygania spraw. - Wszyscy się zgodziliśmy tutaj, że to jest bolączka polskich sądów i jak rozumiem wiele nas tutaj różni w ocenie różnych ustaw, ale co do tego prawie wszyscy są tutaj zgodni - zaznaczył Morawiecki. Jak dodał w 2018 r. minister sprawiedliwości zagwarantował dodatkowe m.in. 2 tys. etatów w sądach, 150 etatów urzędników w wydziałach Krajowe Rejestru Sądowego, 1710 etatów w wydziałach wieczysto-księgowych. - Zdecydowanie staramy się wzmocnić etatowo sądy, ponieważ minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przekonał rząd, że kiedyś dokonamy oszczędności za parę lat, ale na początku trzeba rozładować te wielkie kolejki i tę przewlekłość w sądach, która jest bolączką - zapowiedział szef rządu. - Ja mogę powiedzieć jako osoba odpowiedzialna wcześniej za gospodarkę i zajmująca się gospodarką: tak, sądy były i są wielkim hamulcem, kulą u nogi, również procesów gospodarczych i życia gospodarczego - dodał.

23:34

Mateusz Morawiecki odpowiada na pytania posłów: KRUS nie jest wielkim przywilejem dla osób żyjących na wsi, tam żyje się ciężej, to jest swojego rodzaju wyrównanie społeczne; nie nawołujmy do tego, żeby podnosić gwałtownie składki na KRUS, to byłaby niesprawiedliwość.

23:32

Tomasz Pietryga zwraca uwagę na zapowiedź uszczelnienia systemu ochrony zdrowia, jaka pojawiła się w expose Mateusza Morawieckiego.

 

23:13

A tak ocenia expose nowego premiera poseł PiS Łukasz Schreiber:

 

23:03

Katarzyna Lubnauer ocenia expose Mateusza Morawieckiego bardzo krytycznie:

 

22:53

Jerzy Haszczyński zwraca uwagę, ze premier Mateusz Morawiecki w swoim expose nie wyróżnił żadnego z ważnych państw Unii Europejskiej.

 

22:45

A tymczasem w Senacie trwają prace nad ustawami o KRS i SN. - Będę starał się prowadzić obrady tak, aby wyczerpać porządek posiedzenia do piątku bez potrzeby przedłużenia na sobotę - poinformował senatorów marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS). Dodał, że planuje wtorkowe obrady co najmniej do godz. 23:30.

22:37

A tak expose premiera Morawieckiego komentował dla nas poseł Kukiz'15 Piotr Apel:

 

22:20

A tak expose premiera Morawieckiego komentowała dla "Rzeczpospolitej" Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

 

21:59

Wszyscy Polacy to jedna biało-czerwona drużyna mówił nowy premier, czym odcinał się nieco od tego co dotychczas mówili politycy Prawa i Sprawiedliwości - zauważa zastępca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" Michał Szułdrzyński.

 

21:38

- Mateusz Morawiecki jest pierwszym premierem, który przywołał w expose art. 20 konstytucji, o społecznej gospodarce rynkowej; to jeden z najważniejszych punktów spójnego, skoncentrowanego na istotnych sprawach wystąpienia – uważa szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. - W zestawieniu z jasną deklaracją o budowaniu równowagi pomiędzy biznesem i pracą w ramach Rady Dialogu Społecznego, która ma być miejscem budowy strategii dla rozwoju gospodarczego i równowagi społecznej można mieć nadzieję, że dialog społeczny wróci na właściwe tory – ocenił Duda.

21:36

Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego odbędzie się w Sejmie ok. godz. 23 - wynika z harmonogramu obrad Izby. We wtorek nowy szef Rady Ministrów wygłosił expose, obecnie posłowie zadają premierowi pytania.

21:25

Kolejne pytania do Morawieckiego. Marcin Kierwiński z PO pyta go, jak chce realizować przedstawiony w expose program, skoro jego ministrowie postępują niezgodnie z tym co on mówi (wymienia w tym kontekście Mariusza Błaszczaka i Jana Szyszko). Z kolei Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej pyta, czy Morawiecki będzie w stanie przygotować administrację na przyjęcie dodatkowej liczby Ukraińców. - Brakuje pół miliona ludzi do pracy - przekonuje.

21:14

Agnieszka Pomaska z PO pyta premiera Morawieckiego czy popiera określenia takie jak "zdradzieckie mordy" czy "gorszy sort".

21:09

Kanclerz Niemiec Angela Merkel pogratulowała Mateuszowi Morawieckiemu objęcia stanowiska premiera RP. Podkreśliła, że relacje miedzy Polską a Niemcami są różnorodne i żywe, i zadeklarowała wolę wzmacniania kontaktów.

21:02

W expose Mateusza Morawieckiego "zdecydowanie wybijały się akcenty koncyliacyjne wobec opozycji i zaufania do struktur międzynarodowych" - komentuje redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota.

X

Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego

20:57

Poseł PO Bartosz Arłukowicz zaapelował do premiera o wyjście do protestujących pod Senatem "na pięć minut". Prośba pozostała bez odpowiedzi.

Dowiedz się więcej » "Wolne sądy obronimy". Protest przed Senatem rozwiązany

 

20:50

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że w trakcie sejmowej debaty nad expose Mateusza Morawieckiego opozycja "starała się" i "jak na nich było spokojnie". - Usiłowali słuchać, miny były nietęgie, bo nie mają nikogo, nawet porównywalnego - stwierdził Kaczyński.

Przeczytaj » Kaczyński o expose Morawieckiego: Znakomite, konkretne

 

20:47

- Czy może mnie pan zapewnić, że ministerstwo cyfryzacji jest bezpieczne? Tak jak teraz nie działało nigdy - zwraca uwagę poseł Maciej Masłowski z Kukiz'15, informatyk. Anna Streżyńska typowana była jako główny kandydat do dymisji w przypadku rekonstrukcji rządu.

 

20:41

- To najsmutniejszy rząd w ostatnim dziesięcioleciu - ocenia Mieczysław Kasprzak z PSL, komentując jego zdaniem smutne miny ministrów. Stanisław Huskowski z Unii Europejskich Demokratów pyta z kolei o "setki obóz uczestniczących w demonstracjach", przeciwko którym mają się toczyć postępowania przed sądami.

 

20:39

- Mam wrażenie, że dzisiaj nowy premier Mateusz Morawiecki mówił przede wszystkim do swoich rodziców. Do taty, który siedział na sali i do mamy - komentuje expose szefa rządu Zuzanna Dąbrowska z "Rzeczpospolitej".

20:37

Rozpoczęło się zadawanie pytań przez posłów. Jak zdradził wicemarszałek Joachim Brudziński, do pytań zapisało się ponad 130 osób, w związku z czym ograniczono czas ich zadawania do jednej minuty.

 

20:33

- Bardzo dziękuję za wszystkie głosy, również głosy krytyczne - kończy premier i apeluje o tonowanie języka, dziękując Michałowi Kamińskiemu za głos wsparcia ws. ataku na biuro poselskie Beaty Kempy. - Nie jesteśmy rządem Zjednoczonej Prawicy tylko dla wyborców Zjednoczonej Prawicy. Chciałbym, żeby nasz rząd był rządem wszystkich Polaków - mówi.

 

20:31

Premier broni reformy sądów. - Czy was nie razi to, że wielu sędziów Sądu Najwyższego sądziło opozycjonistów w stanie wojennym? - pyta posłów opozycji.

 

20:29

Do słów z mównicy sejmowej szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego nawiązuje wicenaczelny "Rzeczpospolitej" Michał Szułdrzyński.

20:27

Premier skrytykował nieodpowiednie hasła na Marszu Niepodległości. - Tamte transparenty były absolutnie niedopuszczalne - stwierdził, ale zaapelował, by dyskusji na ten temat nie wynosić za granicę. Podał w tym kontekście przykład Francji i Niemiec. - Odcięliśmy się od tych incydentalnych przypadków. Proszę was - nie eskalujcie tego dalej, bo psujecie dobre imię Polski - mówił do opozycji.

 

20:25

Wydatki na służbę zdrowia mają osiągnąć poziom 6 proc. PKB w 2025 roku - zapowiedział Mateusz Morawiecki. - Przy czym 1 proc. PKB to jest 20 mld zł. Za waszych czasów było to 3,90 proc., czyli różnica to jest 2 proc. PKB czyli 40 mld zł, przy budżecie, który w tym roku był 85,5 mld zł, a w przyszłym - 93 mld zł - czyli mówimy o wydatkach rzędu połowy wydatków na służbę zdrowia. To jest naprawdę wielki wysiłek, oczywiście nie zrobimy tego w ciągu jednego roku - powiedział, zwracając się do posłów Platformy Obywatelskiej.

 

20:20

- Nie będziemy mieli nadwyżki, będziemy mieli deficyt, ale niewielki - podkreśla Morawiecki, odpowiadając na pytania opozycji dotyczące budżetu.

 

20:16

- W porównaniu do dziesięciu największych gospodarek UE, rośniemy najszybciej - wyjaśnia premier, prosząc, by nie porównywać Polski do Malty czy Rumunii, która "jest szczególnym przypadkiem".

 

20:14

- Tu nie ma żadnego przetrzymywania VAT-u, tu nie ma żadnego opóźniania zwrotów. Wręcz przeciwnie. Średni czas zwrotu VAT dwa lata temu: 63 dni. Średni czas zwrotu dziś: 38 dni. No to chyba statystyka taka mówi bardzo wiele - odpowiada premier na zarzuty opozycji.

 

20:11

Jarosław Kaczyński w TVP Info zapowiada styczniową rekonstrukcję rządu. - Jestem niemal pewien, że będzie to początek przyszłego roku. Wydaje mi się, że zmiany będą dosyć głębokie - twierdzi.

 

20:08

Na mównicy ponownie prezes rady ministrów Mateusz Morawiecki. Tłumaczy, dlaczego niektóre wątki zostały pominięte w expose. - Mamy pewne priorytety i im poświęciłem najwięcej uwagi - wyjaśnia.

 

20:07

W Sejmie Jan Klawiter, poseł niezrzeszony, prezentuje stanowisko Prawicy Rzeczypospolitej. Apeluje m.in. o "wypowiedzenie przez Polskę genderowej konwencji stambulskiej".

 

20:03

W TVP Info rozmowa z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. - Znakomite wystąpienie, konkretnie i szeroko ujęte sprawy. Wystąpienie, jakiego dawno nie było w Sejmie - mówi, oceniając expose Mateusza Morawieckiego.

 

20:02

- Ruch Narodowy nie może poprzeć tego rządu - zapowiada tymczasem z mównicy Winnicki.

 

20:00

- Myślę, że wystąpienie (expose premiera Morawieckiego - przyp. red.) zasygnalizowało motywy które przyświecały autorom zmiany na tym stanowisku, tzn. wybrzmiała koncepcja polityki zagranicznej, gdy nowy premier nawiązywał do dziedzictwa Lecha Kaczyńskiego. Mówiąc w skrócie: związki z państwami Europy Środkowej przy patronacie Stanów Zjednoczonych - ocenia prof. Rafał Chwedoruk.

Cytowany przez PAP politolog zwrócił uwagę na słowa Morawickiego dotyczące jedności i pojednania. - Prawo i Sprawiedliwość wie, że centrum polskiego społeczeństwa, w tym też także ci, którzy są pomiędzy głównymi ugrupowaniami, raczej ceni sobie spokój, umiar i dążenie do dialogu. To jest wyraźna próba umocnienia tego pola, które PiS zaczął stopniowo zagospodarowywać - powiedział Chwedoruk.

 

19:57

Robert Winnicki, poseł niezrzeszony, wybrany do Sejmu z list Kukiz'15, krytykuje premiera Morawieckiego. - Sprowadził pan do Polski JP Morgan, największych na świecie manipulatorów finansowych - wypomina między innymi.

Pisaliśmy o tym » JP Morgan przyniesie ponad 3000 miejsc pracy

 

19:54

Kamiński zwraca się do premiera o wyjaśnienie sprawy gen. Jarosława Kraszewskiego i rozwiązanie konfliktu między prezydentem Andrzejem Dudą a ministrem obrony Antonim Macierewiczem. Prosi też o interwencję ws. kary nałożonej przez KRRIT na telewizję TVN. - Życzę panu sukcesów, głęboko wierzę, że pan ten sukces odniesie - kończy.

 

19:52

Czas na Michała Kamińskiego z Unii Europejskich Demokratów. Na początek zwraca się do minister Beaty Kempy, wyrażając solidarność po ataku na jej biuro poselskie.

Dowiedz się więcej » Podpalono biuro poselskie minister Beaty Kempy w Sycowie

 

19:50

Potrzeba w Polsce "wiary, pokoju i pracy". - Wierzę, że twój rząd, Mateusz, te rzeczy nam przybliży - mówi Kornel Morawiecki. Kończąc swoje wystąpienie zbiera oklaski zarówno od posłów PiS jak i opozycji.

 

19:48

Na mównicy Kornel Morawiecki z koła Wolni i Solidarni, ojciec szefa rządu.

 

19:47

- Nie jest to rząd jedności, wspólnoty, zgody narodowej - kończy swoje wystąpienie w Sejmie Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

19:42

Zdaniem byłego polityka Jana Rokity, sprawa Puszczy Białowieskiej, budowa Centrum Analiz Strategicznych i powołanie Narodowego Instytutu Onkologii – to trzy konkretne elementy z expose Mateusza Morawieckiego. Ocenił, że wystąpienie premiera było "autentyczne" i "dobre retorycznie".

- To było bardzo dobre wystąpienie retorycznie, choć Morawiecki nie jest dobrym mówcą, ale tekst i autentyczność w sposobie mówienia, nadawały temu ekspozycji klimatu autentyczności – powiedział Rokita dla PAP. Zdaniem Rokity odwoływanie się Morawieckiego w expose do życia prywatnego, do kwestii osobistych, opowieści o piłkarzach „trafia do zwykłych prostych ludzi i jest pożądane przez wyborców PiS”.

 

19:38

Wcześniej jako "jedne z najsłabszych w wolnej Polsce" określił expose premiera poseł PSL Marek Sawicki. - Premier czytał z kartki, często się myląc. Jest to rzeczywiście obraz zmiany, którą zaproponował PiS - powiedział. Dodał, że w expose został wyrażony "wielki żal za Beatą Szydło, a potem opowieści niskiej treści". Według polityka, za dużo było wspomnień o piłkarzach i rodzinnych doświadczeniach, "a za mało konkretów, dotyczących rozwoju i przyszłości Polski".

 

19:35

- Nie jesteście wiarygodni w przywracaniu wspólnoty. Każdego dnia dzielicie Polaków. Skłóciliście rodziny, skłóciliście najbliższych - mówi szef ludowców, nawiązując do apelu z końcówki wystąpienia Morawieckiego.

 

19:32

Na mównicy prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. - To nie było expose, to był początek kampanii w wyborach samorządowych - ocenia na początek.

 

19:30

- Przyznam, że nie rozumiem, jak można jednego dnia doradzać Donaldowi Tuskowi, a drugiego - Jarosławowi Kaczyńskiemu - ocenia Ryszard Petru. - I na koniec - dlaczego pan zatrzymał Waszczykowskiego, Szyszkę i Macierewicza? To byłby sygnał, że jest pan niezależny - puentuje.

 

19:28

- 160 tys. Polaków wyemigrowało z Polski za rządów PiS - zarzuca partii rządzącej Petru.

 

19:25

Nową szefową Nowoczesnej zmienia na mównicy sejmowej stary przewodniczący Ryszard Petru. Zarzuca rządowi PiS podnoszenie podatków, jako pierwszy z mówców wymieniając konkretne kwoty. Zapowiada, że Nowoczesna nie udzieli Morawieckiemu wotum zaufania, za to za dwa lata swój rząd zbuduje Nowoczesna.

 

19:23

- Został pan wybrany gospodarzem Polski, a nie krzyżowcem. Polacy nie chcą państwa wyznaniowego, finansowania Rydzyka, rechrystianizacji. Niech pan wstanie z kolan - mówi Lubnauer, nawiązując do słów Mateusza Morawieckiego z pierwszego wywiadu w telewizji Trwam.

 

19:22

- Pan nie ma pomysłu na Polskę - mówi Lubnauer do Morawieckiego.

 

19:20

- Rzucam panu wyzwanie, panie premierze. Będę z panem walczyć o klasę średnią - mówi Lubnauer. Dodaje, że "inwestycje w Polsce umierają (...) bo firmy nie mają zaufania do rządu". - Jest pan mistrzem sięgania do kieszeni Polaków - mówi do premiera.

 

19:19

- Znajomość angielskiego nic nie pomoże. Trzeba mieć jeszcze mieć coś do powiedzenia - mówi o Morawieckim Lubnauer w swojej ostrej krytyce dwóch lat rządów PiS.

 

19:16

Zdaniem Lubnauer prezes PiS Jarosław Kaczyński do tej pory "wyręczał się" Beatą Szydło, teraz będzie robił to samo z Mateuszem Morawieckim.

 

19:15

Na mównicy Katarzyna Lubnauer, nowa szefowa Nowoczesnej. - Po wysłuchania pana expose pytam się, kto panu podyktował ten rząd. Bo połowa jest do wyrzucenia - stwierdza.

 

19:14

Grzegorz Długi z Kukiz'15 zwraca uwagę, że w expose mało było o polityce zagranicznej. - Nie narysowano żadnych priorytetów. Powiedziano racja stanu - ale pan premier nie powiedział, na czym ona ma polegać - mówi poseł. Zarzuca też brak centrum decyzyjnego ds. polityki zagranicznej. - Nie wiem, do kogo się zwracać: do pana prezydenta, premiera (...) czy szefa MON - stwierdza.

 

19:08

Kukiza zmienia na trybunie sejmowej Marek Jakubiak z Kukiz'15. - Tak długich życzeń świątecznych nie słyszałem w życiu - ocenia expose.

 

19:05

- Panie premierze, wy nie chcecie słuchać - mówi Kukiz, zarzucając rządowi brak konsultacji przy ustawie o KRS. - Jak zbudować wspólnotę w ustroju, w którym jedna partia ma władzę absolutną - pyta?

 

19:02

- Przez dwa lata nie zrobiliście niczego szczególnego, by nasi młodzi ludzie mogli wrócić do kraju. Obiecywaliście obniżenie podatków, VAT, mało: do tego co chwilę podnoszone są podatki i inne daniny - stwierdza Kukiz. Zarzuca premierowi brak planu na ściągnięcie Polaków z emigracji do kraju oraz zachęcanie do przyjazdu Ukraińców "bez jakiejkolwiek analizy skutków społecznych".

 

19:01

Na mównicy Paweł Kukiz. - Słuchając pana miałem wrażenie, że żyjemy w dwóch różnych krajach - stwierdza.

 

19:00

Sławomir Neumann zarzuca Mateuszowi Morawieckiemu, że zarobił na akcjach BZ WBK 1,5 miliona złotych. Zapowiada, że PO zagłosuje przeciwko wotum zaufania.

 

18:57

- Dociskacie polskich obywateli - mówi do PiS Neumann. - Wpadliśmy w pułapkę średniego wzrostu przez pana - dodaje, zwracając się do Morawieckiego. Pyta też o akcje BZ WBK, posiadane przez premiera.

 

18:55

Rozczarowanie expose wyrażał wcześniej przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. - To był zestaw komunałów, pobożnych życzeń, to bardziej zestaw życzeń niezwiązanych z rzeczywistością" – powiedział dla PAP. - Koncert życzeń, tak bym powiedział - zaznaczył. Zarzucił Morawieckiemu, że nie ma planu realizacji swych "życzeń". - W expose trzeba mówić o planach rządu, a nie o wizji i politycznym science fiction. To nie było expose - ocenił lider PO.

 

18:52

Neumann krytykuje także szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka. - Chce pan zgody narodowej? To proszę zatrzymać demontaż państwa prawa - zwraca się do Mateusza Morawieckiego.

 

18:51

- Tylko na slajdach może przetrwać Puszczę Białowieską. Tylko na slajdach będzie można zobaczyć helikoptery i patrioty - punktuje polityk Platformy.

 

18:50

- Teraz atrybutem premiera nie będzie broszka, tylko będą slajdy - wytyka Neumann. - Tylko na slajdach będzie pan mógł zobaczyć uśmiechniętych pracowników służby zdrowia i pacjentów - zwraca się do Mateusza Morawieckiego.

 

18:49

- To, co robicie, to czysta maskarada - mówi Sławomir Neumann. - Premier Morawiecki nie przyjechał na białym koniu, siedzi w tym rządzie od dwóch lat - dodaje, krytykując PiS m.in. za "podwyższanie podatków" oraz "politykę antyeuropejską i prorosyjską". - Od dwóch lat wprowadzacie w Polsce pełzającą dyktaturę - ocenia.

 

18:48

- Miny macie nietęgie - mówi polityk PO do posłów PiS. Sejmowe kamery pokazały w tym momencie roześmianego Jarosława Kaczyńskiego.

 

18:47

- Pani premier, czy dowiedziała się już pani, za co chciał panią odwołać prezes Kaczyński? - zwraca się do byłej szefowej rządu Neumann. - Trybunał Stanu o pani nie zapomni - dodaje.

 

18:46

Na mównicy Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej. Zwraca się do prezydenta Andrzeja Dudy, krytykując go za ponowną nominację Antoniego Macierewicza na szefa MON.

 

18:45

- Jesteśmy pewni, że nasze wartości podziela prezydent RP Andrzej Duda. Jesteśmy dumni z dokonań premier Beaty Szydło. Z optymizmem i nadzieją witamy nowego premiera Mateusza Morawieckiego - mówi Terlecki, zapowiadając głosowanie przez PiS za udzieleniem wotum zaufania.

 

18:42

Terlecki zapowiada rekonstrukcję rządu w styczniu. Dodaje, że w radzie ministrów pozostanie wicepremier Beata Szydło, odpowiedzialna za sprawy społeczne.

 

18:41

Na mównicy szef klubu PiS Ryszard Terlecki. - Prawo i sprawiedliwość odniosło sukces, którego skala wszystkich zaskoczyła - ocenił. Zapowiedział, że "rząd Mateusza Morawieckiego będzie nie tylko rządem kontynuacji, ale też rządem przyspieszenia".

 

18:36

Agnieszka Pomaska z PO chce złożyć wniosek formalny o odroczenie obrad Sejmu i zaczyna mówić o wolnych mediach oraz karze nałożonej na telewizję TVN. Czas jednak mija, posłanka nie kończy swojej wypowiedzi.

 

18:35

Sejm rozpoczyna dyskusję nad wotum - obrady wznowił wicemarszałek Joachim Brudziński.

 

18:34

Nowy premier Mateusz Morawiecki uchodzi za technokratę, który zna się głównie na ekonomii. Dlatego nie powinno dziwić, że w expose skupił się na gospodarce. Choć, co może zaskakiwać, przemowę rozpoczął od uderzenia w patriotyczne tony - komentuje dziennikarz "Rzeczpospolitej" Wiktor Ferfecki.

Przeczytaj » Plan Morawieckiego w dziesięciu punktach

 

18:31

Expose premiera zapowiadane było na godzinę 16.00, rozpoczęło się kwadrans później. Teraz przeciąga się przerwa, zarządzona przez marszałka Marka Kuchcińskiego, choć posłowie powoli gromadzą się w sali plenarnej.

 

18:27

Kornel Morawiecki zapytany przez dziennikarzy w Sejmie, jak się czuł po expose swojego syna odparł: "to samo co państwo, to samo co my Polacy czujemy. Czujemy odpowiedzialność i radość z tego, że jesteśmy Polakami" - podkreślił. Dodał, że on sam był szczególnie wzruszony, kiedy syn przywołał go jako przykład.

 

18:18

- Expose premiera Mateusza Morawieckiego było rozciągnięte, długie i nieatrakcyjne - ocenił Paweł Kukiz. Podkreślił, że żaden z postulatów, na które czekał, nie został przez nowego premiera wypowiedziany. Zapowiedział też że większość posłów Kukiz'15 nie zagłosuje za wotum zaufania dla rządu.

Przeczytaj » Kukiz o expose Morawieckiego: rozciągnięte, długie i nieatrakcyjne

 

18:14

- Te słowa Mateusz Morawiecki równie dobrze, a może nawet przede wszystkim, powinien adresować do prezesa Kaczyńskiego. Przecież podział na "lepszy i gorszy sort" kto mówił? Kto odmawia części Polaków patriotyzmu? Nikt więcej nie zrobił dla zbudowania negatywnych emocji, niż jego wystąpienia, wprost odmawiające innym patriotyzmu - skomentował apel Mateusza Morawieckiego o budowanie wspólnoty poseł Andrzej Halicki z PO.

- To jest wystąpienie pełne hipokryzji, bo jeżeli o dokonaniach tego rządu i w pierwszych słowach, mówiąc językiem młodzieżowym, "zaorał" ministra (zdrowia Konstantego) Radziwiłła, to co on robi w tym rządzie? - pytał polityk Platformy w TVN24.

 

18:09

- To było naprawdę dobre wystąpienie. Myślę, że Mateusz Morawiecki przekonał Polaków, że ma ciekawe pomysły, będzie realizował dobry program - powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Zauważyła, że Morawiecki w swoim wystąpieniu zaznaczył, że będzie kontynuował to, co rząd robił dotychczas.

- Wskazywał nowe kierunki chociażby związane ze służbą zdrowia, czy mocne położenie akcentów na rodzinę, bezpieczeństwo, na mieszkanie, na politykę zagraniczną. To jest ważne. (...) Myślę, że opozycja będzie miała problem, żeby po tym expose sensownie mówić coś i racjonalnie argumentować - podkreśliła posłanka.

 

18:02

"Syntezator mowy" - tak politycy opozycji komentowali na Twitterze expose, jeszcze w czasie, gdy Mateusz Morawiecki przemawiał z mównicy sejmowej.

Przeczytaj » "Syntezator Mateusz", "Po co ta zmiana?". Twitter o expose

 

18:00

Nie wszystkim zwolennikom PiS podobała się zmiana premiera. W ostatni piątek do biura posłów PiS w Piotrkowie Trybunalskim wszedł starszy mężczyzna. Zagroził, że jeśli dojdzie do zmian w rządzie - dokona samospalenia. Trwają poszukiwania desperata.

Dowiedz się więcej » Nie zgadzał się na zmianę premiera. Chciał się podpalić

 

17:57

Nowoczesna krytykuje wystąpienie premiera.

 

17:54

"Każda kobieta zasługuje na to, by rodzić w godnych warunkach" cytuje Mateusza Morawieckiego posłanka Elżbieta Radziszewska. I punktuje: "I dlatego jego rząd i jego stary-nowy minister zdrowia znieśli standardy okołoporodowe. Szczyt hipokryzji!".

"Premier będzie zaangażowany w rozwój Polski lokalnej i samorządowej! Kino! I w ramach tego zaangażowania PiS w tym tygodniu uchwali ustawę antysamorządową dorzynającą samorządność lokalną" - dodaje.

17:51

W wystąpieniu premiera Mateusza Morawieckiego wartością była chęć łączenia i jedności. Pytanie, czy uda mu się do tego narodowego pojednania namówić partię, która go uczyniła premierem - komentuje Michał Szułdrzyński, zastępca redaktora naczelnego i szef działu opinii w "Rzeczpospolitej".

 

17:47

Premier Węgier Viktor Orban pogratulował Mateuszowi Morawieckiemu nominacji na stanowisko premiera Polski – poinformowała węgierska agencja MTI, której treść listu gratulacyjnego przekazał rzecznik premiera Bertalan Havasi.

 

17:43

- To są wszystko puste frazesy. Ja od premiera polskiego rządu oczekuję konkretów, tych konkretów nie usłyszałem - komentuje expose Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej.

 

17:42

O co chodzi z "pominięciem ludzi wolności"? W swoim expose Mateusz Morawiecki mówił o polskich bohaterach narodowych. Nie padło jednak nazwisko Lecha Wałęsy, choć z ław sejmowych domagali się tego politycy Platformy i Nowoczesnej.

Przeczytaj » Morawiecki mówi o bohaterach. Opozycja: A Wałęsa?

 

17:40

"Mimo wpadek i pominięcia ludzi wolności, to było całkiem niezłe expose premiera Mateusza Morawieckiego" - komentuje Jacek Nizinkiewicz, dziennikarz "Rzeczpospolitej".

 

17:37

"Gierek 2.0" - komentuje expose poseł Nowoczesnej Michał Jaros.

17:34

Politycy Prawa i Sprawiedliwości bardzo dobrze oceniają wystąpienie Mateusza Morawieckiego. Czasami wręcz entuzjastycznie.

17:28

Marszałek Marek Kuchciński zarządził godzinną przerwę w obradach Sejmu - do godz. 18:25.

 

17:25

Po wygłoszeniu expose premier Mateusz Morawiecki zebrał owację na stojąco od rządu i posłów PiS, klaskał też prezydent Andrzej Duda. Opozycja pozostała na swoich miejscach.

 

17:24

- Sklejmy i zjednoczmy naszą Polskę - apeluje na koniec premier. - Każdy z nas ma jakieś marzenie, jakiś cel. Chyba wszyscy marzymy o Polsce silnej, Polsce bezpiecznej. Chcę to wspólnie z państwem zrealizować - mówi Morawiecki, na koniec cytując wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

 

17:24

- Sprostamy globalnym wyzwaniom, jeśli staniemy się wspólnotą - ocenia Morawiecki i apeluje o obniżenie temperatury sporu politycznego. - Wszyscy Polacy jesteśmy biało-czerwoną drużyną - dodaje.

 

17:22

- Ufam, że stać nas na porozumienie i kompromis tak, jak było na nie stać naszych dziadków sto lat temu - apeluje premier.

 

17:20

- Niech ten wigilijny stół nie będzie jak barykada, niech będzie miejscem, które łączy, a nie dzieli - mówi Morawiecki, kończąc swoje wystąpienie. - Można i trzeba się spierać, ale spór - tak, wojna - nie - stwierdza.

 

17:19

W Sejmie owacja dla posła Kornela Morawieckiego, ojca premiera, przywołanego właśnie w expose.

 

17:18

- Jest nas 60 milionów na świecie i mamy zobowiązania wobec wszystkich Polaków rozsianych na całym świecie, a oni mają zobowiązania wobec Polski - stwierdza premier. Zapowiada starania o powrót do kraju Polaków "i z Kazachstanu, i z Londynu".

 

17:16

- Nowym kierunkiem polskiej dyplomacji staje się Bliski Wschód i Afryka - mówi premier. Dodaje, że chce współpracować z Polonią, m.in. w zakresie walki o dobre imię Polski za granicami.

 

17:15

- NATO jest i pozostanie fundamentem naszego bezpieczeństwa, zaś Stany Zjednoczone - naszym głównym sojusznikiem - zapowiada Morawiecki. Premier chce też integracji Grupy Wyszehradzkiej i Trójmorza.

 

17:11

- Lasy są naszym bogactwem - mówi Morawiecki. Postąpimy zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości - dodaje w kontekście Puszczy Białowieskiej.

 

17:10

- Mechanizm relokacji się nie sprawdził - mówi premier, dodając, że Polska chce uczestniczyć w dyskusji o innych sposobach rozwiązania problemu imigracji.

 

17:09

- Znajdujemy się w punkcie zwrotnym dla całego projektu europejskiego - mówi Morawiecki. - Nie zgadzamy się na Unię "dwóch prędkości". Ale coraz częściej ktoś w Europie dostaje "fory" - i to nie słabszy, tylko silniejszy - dodaje.

 

17:07

- Rozpoczniemy wielki projekt "Przyjazna Polska" - mówi Morawiecki. Ma on być skierowany przede wszystkim do seniorów - w celu zapewnienia im bezproblemowego dostępu do infrastruktury.

 

17:05

- Dzisiaj Polska wg "The Economist" jest na piątym miejscu w Europie, jeśli chodzi o równe szanse dla kobiet - zauważa Morawiecki, ale zapowiada dalszą walkę ze "szklanym sufitem" - o równość płac kobiet i mężczyzn.

 

17:04

- Zero tolerancji dla przemocy i program równych szans dla kobiet - kontynuuje Morawiecki. - Nie można chować głowy w piasek - mówi, wspominając dzieci z domów dziecka.

 

17:03

- Porozumienie Centrum rozpoznało ten problem już ponad 20 lat temu - zwraca uwagę Morawiecki, przywołując program Adama Glapińskiego.

 

17:02

- Chciałbym przejść do tematu mieszkań, tematu fundamentalnego - podkreśla premier. - Nie ma się z czego śmiać, te mieszkania są w Polsce potrzebne - mówi Morawiecki zwracając się do protestujących posłów opozycji. - Tak kula śniegowa już ruszyła i już za parę kwartałów będziemy oddawać do użytku pierwsze tanie mieszkania - zapowiada.

 

17:00

- Chcemy doprowadzić szybki internet do każdej polskiej gminy i szkoły - mówi premier. Zapowiada budowę żłobków i ośrodków kultury, wspomina przywracanie na wsiach komisariatów policji. - Trzeba zatrzymać zwijanie się państwa - mówi Morawiecki.

 

16:58

Mówiąc o wsi, premier zapowiada walkę o pełne dopłaty dla rolników, ale też zaangażowanie w walce z afrykańskim pomorem świń (ASF).

 

16:56

- Zmniejszyliśmy znacząco nierówności społeczne - podkreśla premier, przywołując program 500+. - Dopiero od dwóch lat możemy powiedzieć, że społeczna gospodarka rynkowa ma się dobrze - dodaje. Zapowiada współpracę z Radą Dialogu Społecznego.

 

16:53

Kolejne obszary, na których skupić się chce nowy rząd, będzie cyfryzacja ("od polski papierowej do polski cyfrowej") oraz edukacja. Premier zapowiada, że chce stworzyć taki model edukacji, by młodzi Polacy mogli znaleźć "godną" pracę w Polsce, nie musieli wyjeżdżać za granicę.

 

16:51

"Sprawne i sprawiedliwe sądy" - te słowa Morawieckiego, przywoływane w kontekście instytucji, które są potrzebne firmom, wywołują protesty w ławach opozycji.

 

16:51

Premier zapowiada, że "wkrótce" zostanie przedstawiona konstytucja gospodarcza.

 

16:50

Morawiecki przywołuje słowa ekonomisty Thomasa Piketty'ego "Jesteście krajem w posiadaniu zagranicy". - Bloomberg pisze jak zachodni kapitał skolonizował Polskę i kraje centralne. Stoimy w obliczu gigantycznego wyzwania. Ten temat tabu stał się prawdą oczywistą - mówi Morawiecki.

 

16:49

- Gospodarka i finanse publiczne są coraz bardziej zrównoważone - podkreśla premier.

 

16:46

- Czas na regionalne strategie odpowiedzialnego rozwoju. Będę szczególnie zaangażowany w rozwój polski lokalnej, polski samorządowej - dodaje premier.

 

16:43

Premier przechodzi z tematu energetyki i planów uniezależnienia się w tej materii od Rosji, do kwestii infrastruktury, wymieniając w tym kontekście budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, Portu "Solidarność". - To kluczowy element strategii rozwoju transportu w Polsce. - To będzie nasza Gdynia w sercu Polski, w sercu Europy - mówi. Zapowiada też budowę tunelu łączącego Świnoujście z resztą kraju oraz dokończenie dróg S3, S7 i A1.

 

16:41

Morawiecki zapowiada pochylenie się nad gospodarką współdzielenia. - To nowy nurt myślenia o gospodarce, o środowisku, o życiu społecznym, o życiu gospodarczym - jest to odejście od skupienia się na własnych potrzebach na rzecz wspólnoty i wspólnego dobra. Zresztą jest to zbieżne z chrześcijańską nauką, jest to zbieżne z etyką solidarności, ale - o dziwo i bardzo się z tego cieszę - jest to również zbieżne ze strategią Komisji Europejskiej - mówi z trybuny sejmowej.

 

16:40

Morawiecki zapowiada walkę ze smogiem. - Program walki ze smogiem to program dla najuboższych. Chcemy zlikwidować ubóstwo energetyczne i poprawić jakość życia wszystkich Polaków - mówi.

 

16:38

W Sejmie trwa expose premiera, w Senacie - debata nad ustawą o KRS. Senator Rulewski z PO, z maską na twarzy, przekonuje: To swoisty stan wojenny w KRS.

16:37

- Tak jak uszczelniliśmy system podatkowy, tak podobną operację zamierzamy przeprowadzić w odniesieniu do służby zdrowia. Każda złotówka zainwestowana w służbę zdrowia musi oznaczą poprawę zdrowia Polaków. Nie może być jednak prywatyzacji zysków i upaństwowienia strat - mówi premier, zapowiadając budowę nowoczesnej służby zdrowia.

 

16:35

- Uruchomimy dwa programy, które unowocześnią służbę zdrowia - zapowiada Morawiecki, wymieniając w tym kontekście budowę narodowego centrum onkologii oraz narodowy program zdrowia kardiologicznego.

 

16:34

Mateusz Morawiecki przechodzi do konkretów. Zapowiada podniesienie nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB "w ciągu kilku najbliższych lat".

 

16:33

- Nie bądźmy naiwni - silnej gospodarki nie zbudują nam inni - mówi premier.

 

16:32

Dla Morawieckiego jednym z celów rządu będzie "wykreowanie polskich firm jako globalnych czempionów - ale nie chodzi tylko o biznes". Wskazuje w tym kontekście sport i kulturę, przywołuje nazwiska Miroslava Klose i Lukasa Podolskiego, którzy grali dla reprezentacji Niemiec. - Dobrze, że Roberta Lewandowskiego nam nie zabrali - dodaje.

 

16:29

- Biedy jest mniej, a bezrobocie jest najniższe od 27 lat - podkreśla premier. Nie będziemy spoczywać na laurach, mimo że płace rosną najszybciej od 27 lat. Będziemy też podnosić płacę minimalną - zapowiada szef rządu.

 

16:28

- Polityka musi być ambitna. Dryfowanie czy płynięcie z prądem to nie jest nasze DNA. Rząd nie jest od administrowania, ale od rządzenia - musimy wyznaczać ambitne cele - mówi premier.

 

16:27

- Państwo wraca do gry na poważnie. Do przedsiębiorczych przedsiębiorców dołącza teraz również przedsiębiorcze państwo - mówi Morawiecki, podkreślając sukcesy rządu. Dalsza budowa i odbudowa przemysłu będzie jednym z naszych głównych zadań - dodaje. Podkreśla także walkę o dochody z VAT.

 

16:21

- Nie ma dla mnie ważniejszej sprawy, niż odbudowanie tego, co straciliśmy w wyniku zaborów, wojen, komunizmu. Teraz mamy w rękach unikalną szansę i nie możemy jej zmarnować - mówi premier.

 

16:20

Morawiecki deklarował, że jego mottem będzie zawołanie Wyspiańskiego: "Polska to wielka rzecz". - Tak, szanowni państwo, Polska jest dobrem nadrzędnym - zwrócił się do zebranych w Sejmie.

 

16:16

- Rząd, na którego czele staję, jest ten sam, kierunek działań jest ten sam i drogowskazy i wartości są te same. Jest więc rządem kontynuacji, który będzie realizował politykę wspierania polskich rodzin. Rozwój i sprawy społeczne to jedno i to samo - mówi premier.

 

16:15

- Na samym początku chcę podziękować premier Beacie Szydło za wspólne lata ciężkiej pracy - rozpoczął swoje przemówienie Mateusz Morawiecki i od razu musiał przerwać, gdyż posłowie PiS zgotowali byłej szefowej rządu owację na stojąco. - Dziękuję pani za tytaniczmą pracę - powiedział premier. - Bardzo się cieszę, że będzie dalej pracować, to były dobre dwa lata dla Polski - dodał.

 

16:14

Marszałek zapowiada, że w trakcie dyskusji przedstawiciele klubów poselskich będą mieli po 15 minut na wypowiedź, przedstawiciele kół poselskich - po 5 minut.

 

16:12

Marszałek Marek Kuchciński otworzył posiedzenie Sejmu.

 

16:11

Prezydent Andrzej Duda zasiadł właśnie na galerii w Sejmie. Towarzyszą mu ministrowie, m.in. Paweł Mucha, Krzysztof Szczerski i szef BBN Paweł Soloch.

 

16:08

Poseł PO Arkadiusz Myrcha twierdzi, że głosowanie nad expose premiera Morawieckiego o północy ma "przykryć" prace nad ustawami o Sądzie Najwyższym i KRS, które trwają w Senacie.

16:05

- Propozycja jest na stole - tak szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski w rozmowie z PAP odniósł się tymczasem do doniesień o tym, iż miałby objąć stanowiska ministra spraw zagranicznych. Rekonstrukcja rządu spodziewana jest w styczniu. - najprawdopodobniej w przyszłym roku premier zaproponuje rekonstrukcję - mówiła wczoraj rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Dowiedz się więcej » Szczerski o swoim przejściu do MSZ: propozycja jest na stole

 

16:00

- Expose sobie, a wiemy, że i tak o wszystkim będzie decydował Jarosław Kaczyński - komentuje z kolei wchodząc do sali plenarnej Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

 

15:59

- On nic nie ma do powiedzenia, nawet rządu swojego nie mógł powołać, tylko powołał rząd Beaty Szydło - mówi o Mateuszu Morawieckim tuż przed expose nowego premiera Sławomir Neumann z PO.

 

15:58

Do parlamentu przybył prezydent Andrzej Duda, który wczoraj powołał rząd Mateusza Morawieckiego.

 

15:55

- Jesteśmy świadkami historii bez precedensu. Partia, która ma wielkie sukcesy, funduje sobie polityczną niepewność - ocenił zamianę na stanowisku premiera w programie #RZECZoPOLITYCE Sławomir Sowiński, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Przeczytaj » Sławomir Sowiński: Polska potrzebuje stabilnego rządu

 

15:50

Premier Mateusz Morawiecki przybył do Sejmu kwadrans przed godz. 16.00. Expose rozpocznie się już za 10 minut.

 

15:46

- Premier Mateusz Morawiecki uosabia wszystko to, czym chciałaby być opozycja - ocenił poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski na antenie TVP Info.

 

15:42

Tymczasem swoje czterodniowe posiedzenie rozpoczął o 15.00 Senat. Izba wyższa zajmie się m.in. ustawami o KRS i Sądzie Najwyższym, rozpatrzy też ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę oraz ustawę mającą ograniczyć wyłudzenia VAT.

 

15:40

Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej informował wczoraj, że ministrowie rządu Beaty Szydło otrzymają 3-miesięczne odprawy. Dziś kancelaria premiera oficjalnie zaprzeczyła tym doniesieniom.

Dowiedz się więcej » Zdymisjonowani ministrowie nie otrzymają odpraw

 

15:35

Byłemu szefowi Nowoczesnej wtóruje obecna przewodnicząca Katarzyna Lubnauer. - O niemocy Mateusz Morawieckiego świadczy fakt, że przejmuje rząd bez żadnych zmian, że przejmuje go z ministrem Witoldem Waszczykowskim, który popsuł praktycznie wszystkie sojusze Polski na arenie międzynarodowej, że przejmuje go z ministrem Antonim Macierewiczem - stwierdziła.

 

15:32

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego to nie rekonstrukcja tylko przegrupowanie sił. Nadal pozostają w nim najgorsi ministrowie Rzeczpospolitej - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie były lider Nowoczesnej Ryszard Petru, wymieniając w tym kontekście Witolda Waszczykowskiego, Antoniego Macierewicza i Zbigniewa Ziobrę. 

Jego zdaniem "nie jest też jasne" co będzie robić b. premier Beata Szydło, która w nowym rządzie została wicepremierem. - Minister bez teki tak naprawdę nic nie może. I to jest takie jakby stanowisko na otarcie łez - stwierdził poseł Nowoczesnej.

Czytaj dalej » Petru o nowym rządzie: to nie rekonstrukcja tylko przegrupowanie sił

 

15:24

Przed expose i głosowaniem na nim w Sejmie, powiększa się klub Prawa i Sprawiedliwości. "Transfery" potwierdziła rzecznik partii Beata Mazurek.

15:21

Jarosław Kaczyński będzie miał swój własny 13 grudnia - stwierdził polityk PO, były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, nawiązując do rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

15:16

Prezes Rady Ministrów powinien umieścić swoje oszczędności w obligacjach Skarbu Państwa lub w "ślepym" funduszu powierniczym - powiedział w programie #RZECZoPOLITYCE Adrian Zandberg, jeden z liderów partii Razem. - Państwo, które samo się szanuje nie może pozwolić na zaistnienie konfliktu interesu na szczytach władzy - stwierdził

Przeczytaj » Adrian Zandberg: Premier nie powinien posiadać akcji banku

 

15:06

Polecamy rozmowę "Rzeczpospolitej" z Rafałem Chwedorukiem. - W razie spadku notowań ciężar odbudowy zaufania wyborców będzie musiał wziąć na siebie prezes PiS - uważa politolog. Przeczytaj wywiad Jacka Nizinkiewicza

15:00

Oczekuję, że expose syna wzniesie się ponad partyjne podziały - powiedział we wtorek ojciec premiera Mateusza Morawieckiego Kornel Morawiecki (WiS). Dodał, że najważniejszym wyzwaniem nowego rządu jest scalenie społeczeństwa. Czytaj więcej

14:56

Krótki komentarz na temat nowego rządu napisał były prezydent Lech Wałęsa

14:47

Znamy się od wielu lat, więc nie traktuję go jak osoby z innej politycznej ekipy, ale przed nim bardzo trudna i niepodmiotowa misja - powiedział o nowym premierze Mateuszu Morawieckim lider PO Grzegorz Schetyna.

14:44

Wczoraj gratulacje przekazali m.in. Donald Tusk i Jean-Claude Juncker.

14:36

Premier Mateusz Morawiecki stanął na czele gabinetu Beaty Szydło. Złośliwie można by stwierdzić, że to musiał być doskonały rząd, skoro nowy premier nie wymienił ani jednego ministra - komentuje Michał Szułdrzyński

14:30

Powołana w poniedziałek nowa rada ministrów nie różni się od starej. Ale to stan przejściowy, który potrwa tylko do stycznia – zapewnia PiS. Czytaj więcej

14:29

Prezydent Andrzej Duda jest w stałym kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim, jeśli chodzi o rekonstrukcję rządu. Zmiany będą dokonywane w porozumieniu z prezydentem - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

14:22

 

14:16

"Mateusz Morawiecki już jako wicepremier całkowicie zamroził swój portfel akcji Banku Zachodniego WBK, nie obraca akcjami, a wszelkie korzyści przekazuje na cele charytatywne i społeczne" - poinformował Departament Komunikacji Ministerstwa Rozwoju. Postulat sprzedania przez nowego szefa rady ministrów akcji banku wystosowała partia Razem.

14:10

Mateusz Morawiecki mówił o "rechrystianizacji Europy". Wypowiedź komentowały partie opozycyjne. Czytaj więcej

14:08

Zmianie uległa godzina głosowania nad wotum zaufania. Odbędzie się dziś o północy

14:07

Kim jest Mateusz Morawiecki? Przybliżamy sylwetkę nowego premiera

14:02

14:00

Warto przypomnieć również, co w Sejmie mówił premier Donald Tusk

13:53

Przypominamy, jak wyglądało expose premier Beaty Szydło

13:47

Wbrew medialnym spekulacjom, rząd Mateusza Morawieckiego nie zmienił się w stosunku do rady ministrów Beaty Szydło. Rekonstrukcja ograniczyła się do zmiany na stanowisku premiera. Czytaj więcej

Desygnowanie rządu Morawieckiego

Prezydent Andrzej Duda przyjął w miniony piątek dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował Morawieckiego na premiera. W poniedziałek jego gabinet został powołany. Morawiecki, poza stanowiskiem prezesa Rady Ministrów, objął funkcje szefa resortów: rozwoju i finansów. Była premier została wicepremierem, skład reszty Rady Ministrów nie uległ zmianie.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim premier Morawiecki zapowiedział, że będzie starał się, żeby "rząd Zjednoczonej Prawicy był rządem zjednoczonej Polski, żeby był rządem wszystkich obywateli"; był akceptowany i doceniany przez tych, którzy nie głosowali na obóz rządzący. Jak podkreślił, "to byłoby największym sukcesem, największym zaszczytem".

Zapowiedział, że będzie to rząd kontynuacji. "Naszą latarnią, naszym punktem odniesienia będzie na pewno rodzina - bezpieczna rodzina, będzie praca - godna praca, będzie mieszkanie - mieszkanie dla wszystkich, mieszkanie dostępne dla jak największej liczby osób" - mówił Morawiecki.

Źródło: rp.pl/PAP

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL