Polak za granicą

Porady dla kibiców wybierających się na Mundial do Rosji

Adobe Stock
Jesteśmy gotowi na Mundial - twierdzi polska Służba Celno-Skarbowa. Dla kibiców wyjeżdżających do Rosji (część meczów odbędzie się na stadionie w Kaliningradzie) przygotowano specjalne pasy odpraw i ułatwienia przyspieszające całą procedurę.

Od kilku miesięcy na granicy polsko-rosyjskiej trwają przygotowania do odprawy tysięcy kibiców udających się do Rosji na piłkarskie mistrzostwa świata. Na stadionie w Kaliningradzie rozegrane zostaną cztery mecze:

16 czerwca: Chorwacja – Nigeria

22 czerwca: Serbia – Szwajcaria

25 czerwca: Hiszpania – Maroko

28 czerwca: Anglia – Belgia

Bez wiz, ale z paszportem

Od 4 czerwca do 15 lipca kibice będą mogli wjeżdżać do Rosji bez wiz, na podstawie ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość (paszport) oraz tzw. paszportu kibica czyli FAN-ID. Jest to spersonalizowana karta widza i mogą ją otrzymać jedynie posiadacze biletów na spotkania MŚ. Dowód osobisty nie będzie traktowany jako dokument uprawniający do wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej.

Do 25 lipca kibice powinni opuścić terytorium Federacji Rosyjskiej.

Szturm na Grzechotki

Od dłuższego czasu Służba Celno-Skarbowa współpracuje z Wojewodą Warmińsko-Mazurskim, Strażą Graniczną oraz stroną rosyjską. Podczas wielostronnych spotkań ustalone zostały pakiety zasad odpraw i procedur, które stosowane będą w czasie spiętrzenia odpraw. Uruchomiona została także Grupa Reagowania Kryzysowego oraz zasilono przejścia graniczne kilkudziesięcioma funkcjonariuszami Izb Administracji Skarbowej z Łodzi, Torunia i Warszawy.

Na największym przejściu granicznym w Grzechotkach, gdzie spodziewanych jest najwięcej podróżujących kibiców, zmieniona zostanie organizacja ruchu. Podczas  Mundialu przejście  będzie obsługiwało podróżnych w trybie ukierunkowanym - praktycznie wszystkie pasy odpraw będą przyjmować podróżnych poruszających się w jednym kierunku, np. przed meczem rozgrywanym w Kaliningradzie - w stronę wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej. Analogiczne rozwiązanie funkcjonować będzie po stronie rosyjskiej.

Ponieważ służby  spodziewają się ponadprzeciętnej liczby autokarów i samochodów osobowych  radzą wszystkim kierowcom samochodów ciężarowych skorzystanie z przejścia granicznego w Bezledach. Ruch pojazdów towarowych na przejściu granicznym w Grzechotkach może być nawet czasowo wstrzymany, jeśli pojawi się tam jednocześnie bardzo duża liczba podróżnych.

Także strona rosyjska przewiduje, że w okresie natężonego ruchu kibiców  wprowadzi  wahadłowy ruch graniczny na swoich przejściach granicznych. W tym czasie praktycznie wszystkie pasy odpraw będą przyjmować podróżnych poruszających się w jednym kierunku, np. przed meczem rozgrywanym w Kaliningradzie - w stronę wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej. W tym czasie wyjazd z Obwodu Kaliningradzkiego będzie utrudniony. Ponadto w sytuacji pojawienia się jednocześnie bardzo dużej liczby podróżnych wstrzymany czasowo może być ruch pojazdów towarowych.

Kierowcy wypełnią deklarację celną pasażera

Polscy celnicy przypominają, że kibicom poruszającym się pojazdami potrzebna będzie deklaracja celna pasażera - dokument wymagany przez stronę rosyjską. Wypełnia ją każdy właściciel pojazdu/kierowca i przekazuje rosyjskiej Służbie Celnej. By skrócić czas rosyjskiej odprawy celnej polscy celnicy będą wydawali deklaracje już po polskiej stronie przejść granicznych, aby kierowcy mogli je wypełnić jeszcze przed wjazdem do Rosji. Przyspieszy to procedury po stronie rosyjskiej.

Federalna Agencja d/s Turystyki poinformowała, że w związku ze zbliżającym się Mundialem w Rosji, prezydent Federacji Rosyjskiej podpisał 9 maja dekret nr 202, który dotyczy między innymi wprowadzenia zakazu wjazdu autokarów na teren miast - organizatorów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej FIFA 2018 w okresie od 1 czerwca do 17 lipca 2018 r. Zakaz wjazdu autokarów na teren miasta Wołgogradu, Jekaterynburga, Kaliningradu i Sarańska obowiązuje od 1 czerwca do 30 czerwca 2018 r

Więcej informacji, a także wzory dokumentów i linki do stron rosyjskich można znaleźć na stronie internetowej Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL