fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Czy trzeba rozliczyć podatek od darowizn, zbierając datki na Patronite

Adobe Stock
Przedsiębiorca finansujący swoją działalność ze zbiórki na platformie internetowej musi sumować kwoty otrzymane od każdego patrona. Po przekroczeniu limitu zapłaci daninę.

Coraz więcej początkujących przedsiębiorców finansuje swój biznes za pomocą zbiórek internetowych ogłaszanych na poświęconych temu portalach. Skarbówka wyjaśniła właśnie, jak rozliczyć otrzymane w ten sposób datki.

Sprawa dotyczyła podatnika, którego działalność gospodarcza polega na produkowaniu własnego programu w internecie. By zdobyć na to pieniądze, założył profil w portalu Patronite. Serwis umożliwia twórcom ogłaszanie się w celu zebrania wsparcia od darczyńców nazywanych patronami. Chętni mogą wpłacać dowolnej wysokości środki na interesujący ich projekt. Portal po pobraniu prowizji dokonuje przelewu na rachunek twórcy. Wpłaty wynoszą 5 zł, 10 zł, 20 zł, 50 zł lub 100 zł miesięcznie. Co miesiąc wnioskodawca otrzymuje od portalu listę patronów wraz z wysokością datków.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z nim, że są to darowizny w rozumieniu art. 888 § 1 kodeksu cywilnego, podlegające opodatkowaniu daniną od spadków i darowizn. Podatek zależy od kwoty oraz od stopnia pokrewieństwa łączącego obdarowanego z darczyńcą. Zgodnie z art. 9 ustawy o podatku od spadków i darowizn dla każdej z trzech grup podatkowych przewidziany jest odrębny limit zwolnienia. W najbliższej rodzinie wynosi on 9637 zł (I grupa), w dalszej rodzinie – 7276 zł (II grupa), a dla osób niespokrewnionych – 4902 zł (III grupa). Do zbiórek w internecie wśród osób obcych stosuje się ten ostatni limit. Co ważne, dotyczy on wartości rzeczy i praw majątkowych zebranych w ciągu pięciu lat. Od nadwyżki płaci się podatek według skali wynoszącej dla III grupy podatkowej 12, 16 i 20 proc. Stawkę 20 proc. płaci się od nadwyżki ponad kwotę 20,5 tys. zł.

Dyrektor KIS uznał na tej podstawie, że wnioskodawca jest zobowiązany do składania zeznania podatkowego w każdej sytuacji, w której kwota otrzymana od jednej osoby sumarycznie w ciągu pięciu lat przekroczy 4902 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

„Zeznanie składa się z tytułu otrzymania darowizny od każdej osoby fizycznej odrębnie, w terminie miesiąca od dnia otrzymania darowizny" – wyjaśnił dyrektor KIS. Służy do tego druk SD-3.

Numer interpretacji: 0111-KDIB2-2.4015.49.2020.3.MM

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA