fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Ulga w PIT na dziecko a dochody w rodzinie

123RF
Rodzice jedynaka, których roczny dochód przekroczy 112 tys. zł, nie skorzystają z ulgi prorodzinnej, nawet jeśli jedno z nich samo zarobi mniej niż 56 tys. zł.

W piątek Naczelny Sąd Administracyjny wydał precedensowy wyrok dotyczący obowiązujących od 2013 r. zasad odliczania ulgi na dzieci. Niestety, zgodził się z fiskusem, że lepiej sytuowani rodzice jedynaków nie zawsze z niej skorzystają.

Kanwą sprawy była interpretacja. Wnioskodawczyni wyjaśniła, że z mężem wychowują kilkuletnią córkę.

Powodem wystąpienia do fiskusa były zmiany do ustawy o PIT. Kobieta zauważyła, że od 1 stycznia 2013 r. w wyniku nowelizacji ulga prorodzinna uległa ograniczeniu w przypadku podatników, którzy wykonują władzę nad jedynakiem. Ma to związek z osiąganymi dochodami. W praktyce chodzi o limit 56 tys. zł dochodu rocznego dla niepozostającego w związku małżeńskim. I 112 tys. zł łącznego limitu dochodu małżonków pozostających przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim.

Podatniczka wskazała, jak będą się kształtować dochody jej i męża w 2013 r. Ona spodziewała się, że zarobi nieco mniej niż 56 tys. zł, mąż, że przekroczy ten pułap i w sumie ich dochody będą większe niż 112 tys. zł.

Uważała, że pomimo tego powinna mieć prawo do ulgi prorodzinnej na córkę, bo sama nie przekracza limitu 56 tys. zł. W jej ocenie celem ,,racjonalnego ustawodawcy" nie mogło być stworzenie sytuacji dyskryminowania podatników pozostających przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim. Wskazywała na konstytucyjne zasady ochrony małżeństwa, dobra rodziny i zakazu dyskryminacji. Podkreślała, że gdyby była rozwódką czy w nieformalnym związku, miałaby prawo do ulgi na jedynaczkę.

Ta argumentacja nie przekonała jednak fiskusa. Prawa do ulgi w spornej sprawie odmówił też Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, a ostatecznie NSA.

Po pewnym namyśle sąd kasacyjny uznał, że zarzuty skarżącej nie są zasadne. Wykładnia spornej regulacji prowadzi do jednoznacznych wniosków. W przypadku rodziców jedynaków pozostających w związku małżeńskim przez cały rok ustawodawca wprowadził limit 112 tys. zł. Jest to łączny limit dochodów obu małżonków i jego przekroczenie wyklucza skorzystanie z ulgi.

Co do zarzutów naruszenia konstytucji NSA zwrócił uwagę na art. 71 ust. 1. Zgodnie z jego treścią państwo w swojej polityce społecznej i gospodarczej uwzględnia dobro rodziny. Z tym że rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, zwłaszcza wielodzietne i niepełne, mają prawo do szczególnej pomocy. Limit dla rodziców jedynaków wpisuje się w realizację tej szczególnej ochrony dla rodzin o mniejszych dochodach.

– W ocenie składu orzekającego art. 71 ust. 1 konstytucji został uwzględniony w mechanizmie przyznawania ulgi prorodzinnej – tłumaczył sędzia NSA Stefan Babiarz.

Potwierdza to także uzasadnienie do projektu i piśmiennictwo, gdzie ulga prorodzinna nazywana jest zasiłkiem społecznym. Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt: II FSK 1509/14

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA