fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Ulga termomodernizacyjna w PIT: łatwo popełnić błąd

Adobe Stock
Kto odliczył wydatki na instalację fotowoltaiczną, a nie jest właścicielem domu albo nie zakończył formalnie budowy, powinien skorygować zeznanie.

Ulga termomodernizacyjna cieszy się coraz większą popularnością. Podatnicy mogą odliczyć od dochodu aż 53 tys. zł wydane na np. docieplenie domu, wymianę starego pieca czy montaż instalacji fotowoltaicznej. Okazuje się jednak, że korzystając z ulgi, łatwo popełnić błąd.

Przekonał się o tym podatnik, który w 2011 r. przekazał swój dom w darowiźnie synowi. Nadal jednak w nim mieszka na podstawie dożywotniej nieodpłatnej służebności osobistej, polegającej na prawie zamieszkiwania w dwóch pokojach. W 2020 r. zainwestował blisko 20 tys. zł w instalację fotowoltaiczną.

Czytaj także:

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził (interpretacja nr 0115-KDIT2.4011. 120.2021.1.ŁS), że to nie wystarczy, by skorzystać z ulgi. „Wnioskodawca nie spełnia podstawowego warunku, jakim jest bycie właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, w którym prowadzono przedsięwzięcie termomodernizacyjne" – wyjaśnił dyrektor KIS. Mimo iż to on poniósł w 2020 r. wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne i na niego została wystawiona faktura, to właścicielem nieruchomości jest jego syn. Służebność osobista nie wystarczy, by odliczyć wydatek.

– W takiej sytuacji, jeśli podatnik skorzystał z ulgi, a nie spełnia ustawowych warunków, powinien skorygować swoje zeznanie podatkowe. Będzie też musiał dopłacić podatek – mówi Agata Malicka, współwłaścicielka biura rachunkowego. Dodaje, że z ulgi mogą skorzystać oboje małżonkowie. Mają wówczas do odliczenia podwójny limit. Jednak powinni być współwłaścicielami nieruchomości i posiadać faktury wystawione na nich oboje.

Podatnik traci też prawo do ulgi, jeśli nie zakończy formalnie budowy domu. Przykładem może być inwestor, który rozpoczął budowę domu jednorodzinnego w 2015 r. W 2018 r. ją zakończył, co potwierdza wpis i pieczęć kierownika budowy w dzienniku budowy, i zamieszkał w domu. W 2019 r. zamontował instalację fotowoltaiczną i skorzystał z ulgi termomodernizacyjnej. Nie złożył jednak zawiadomienia do organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy. Organ nadzoru nie wydał decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Dyrektor KIS wyjaśnił w interpretacji nr 0115-KDIT2. 4011. 121.2021.3.ŁS, że dopóki inwestor nie dokona zawiadomienia o zakończeniu budowy i nie otrzyma decyzji o sprzeciwie lub też nie uzyska ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, budowa obiektu nie jest formalnie zakończona. Z punktu widzenia przepisów ustawy – Prawo budowlane obiekt pozostaje w budowie. Przepisy podatkowe wykluczają stosowanie ulgi termomodernizacyjnej do wydatków poniesionych na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w domu będącym w budowie. To oznacza, że wnioskodawca nie był uprawniony do odliczenia wydatków na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA