fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Ulga termomodernizacyjna w PIT za 2019 rok: trzeba przedstawić faktury VAT

Adobe Stock
Nie wystarczy, że właściciel domu poniesie wydatki na cele termomodernizacyjne. Na potwierdzenie tego musi przedstawić faktury VAT.

Właściciele domów jednorodzinnych mają czas do końca kwietnia, by skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej za 2019 r. Muszą jednak sprawdzić, czy spełniają wszystkie wymagane warunki.

Sprawa dotyczyła podatnika, który w październiku 2017 r. zawarł umowę z gminą na montaż instalacji fotowoltaicznej na budynku mieszkalnym. W kwietniu 2018 r. otrzymał pismo z gminy, wzywające go do zapłaty udziału stanowiącego 40 proc. kosztów kwalifikowanych (z podatkiem VAT). Wnioskodawca zapłacił w maju 2018 r. 5,2 tys. zł. Montaż instalacji nastąpił w październiku 2019 r. Jednak fakturę dokumentującą wydatek otrzyma dopiero w 2020 r., po rozliczeniu projektu. Zapytał, czy poniesione wydatki odliczy w zeznaniu za 2019 r.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się na takie rozwiązanie. Przypomniał, że obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. przepisy pozwalają odliczyć 53 tys. zł z tytułu przedsięwzięć termomodernizacyjnych prowadzonych w należących do podatnika budynkach. Odliczeniu podlegają wydatki na materiały budowlane i urządzenia, w tym na instalacje fotowoltaiczne.

Czytaj także:

Z ulgi skorzystać mogą osoby płacące PIT według skali, podatek liniowy 19 proc. oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Warunkiem jest zakończenie przedsięwzięcia w ciągu trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Odliczenie stosuje się również do przedsięwzięcia termomodernizacyjnego rozpoczętego przed 1 stycznia 2019 r., które zostanie zakończone po 31 grudnia 2018 r., jednak nie później niż w ciągu trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. W takim przypadku odliczane są wydatki poniesione od początku 2019 r. do dnia, w którym upływa określony w ustawie trzyletni okres.

Podatnik rozlicza ulgę w zeznaniu składanym za rok, w którym poniósł wydatek. Dyrektor KIS wyjaśnił, że chodzi o dzień sprzedaży (datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi) określony na fakturze, ponieważ na jej podstawie ustala się wysokość wydatków na termomodernizację budynku. Jeśli na fakturze nie ma informacji o dniu sprzedaży, przyjmuje się, że jest to dzień wystawienia faktury.

Wnioskodawca nie może odliczyć wydatków na montaż instalacji fotowoltaicznej w budynku mieszkalnym, którego jest właścicielem, w zeznaniu podatkowym za 2019 r., z uwagi na brak faktury VAT dokumentującej poniesienie wydatków – wyjaśnił dyrektor.

Nr interpretacji: 0114-KDIP3-2.4011.700.2019.2.JK2

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA