fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Ulga termomodernizacyjna w PIT 2019: trzeba oddać dom do użytkowania

123RF
Kto chce skorzystać na wydatkach na termomodernizację, musi mieć tytuł prawny oraz zakończyć budowę. Warunki te należy spełnić na dzień dokonania odliczenia.

Właściciele domów mogą już korzystać z ulgi termomodernizacyjnej za 2019 r. Nowa preferencja cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Stanowisko fiskusa nie jest jednak jednolite.

Skarbówka wydała właśnie interpretację (nr 0115-KDIT3.4011. 380.2019.4.AWO) korzystną dla przedsiębiorcy, który rozlicza się podatkiem liniowym według stawki 19 proc. Od lipca 2019 r. jest współwłaścicielem domu jednorodzinnego. Dom został oddany do użytkowania 4 lipca 2019 r. Wnioskodawca poniósł koszty zakupu oraz montażu kotła gazowego kondensacyjnego i armatury dodatkowej. Wydatek jest udokumentowany fakturą VAT z kwietnia 2019 r.

W domu trwa montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego. Nie została jeszcze jednak wystawiona za nie faktura. Podatnik zapytał, czy może skorzystać z ulgi za 2019 r., skoro jest współwłaścicielem domu tylko przez pół roku.

Czytaj także:

Odpowiedź Krajowej Informacji Skarbowej jest pozytywna. Dyrektor KIS przypomniał, że obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. przepisy pozwalają odliczyć 53 tys. zł z tytułu przedsięwzięć termomodernizacyjnych prowadzonych w należących do podatnika budynkach. Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur VAT. Warunkiem jest zakończenie przedsięwzięcia w ciągu trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Katalog wydatków podlegających odliczeniu znajduje się w załączniku do rozporządzenia ministra inwestycji i rozwoju z 21 grudnia 2018 r. (DzU z 2018 r., poz. 2489). Obejmuje materiały budowlane i urządzenia, m.in. kocioł gazowy. Z ulgi skorzystać mogą osoby płacące PIT według skali, podatek liniowy 19 proc. oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Podatnik nie może odliczyć wydatków na dom będący w budowie. Zgodnie z ustawą – Prawo budowlane formalnym zakończeniem budowy domu jest moment oddania go do użytkowania.

Dyrektor KIS stwierdził, że zgodnie z art. 26h ust. 1 ustawy o PIT wystarczy, by podatnik był współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego na dzień dokonania odliczenia, gdyż ulga termomodernizacyjna przysługuje za rok podatkowy, w którym właściciel (współwłaściciel) nieruchomości poniósł wydatki.

„Wnioskodawca wypełnił – w zakresie przedstawionego stanu faktycznego – przesłanki warunkujące zastosowanie omawianej ulgi, gdyż status budynku, a więc i uzyskanie prawa własności, należy badać na dzień dokonania odliczenia" – napisał dyrektor KIS.

To oznacza, że odliczy wydatki na montaż kotła gazowego kondensacyjnego wraz z armaturą dodatkową. Montaż wentylacji może odliczyć za kolejny rok.

W interpretacji sprzed kilku dni (nr 0112-KDIL2-1.4011.11.2020. 2.DJ) fiskus stwierdził jednak, że jeśli wydatki zostały poniesione w trakcie budowy, zanim dom został oddany do użytkowania, nie może skorzystać z ulgi. Chodzi o stan faktyczny, w którym wydatki zostały poniesione w sierpniu i październiku 2019 r., a dom oddany w grudniu 2019 r.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA