Odliczenie strat wynikających z kradzieży gotówki

Przedsiębiorca odliczy straty wynikające z kradzieży gotówki, jeśli udowodni, że podjął odpowiednie działania zapobiegające. W praktyce jest to trudne.

Aktualizacja: 23.02.2020 21:53 Publikacja: 23.02.2020 00:01

Odliczenie strat wynikających z kradzieży gotówki

Foto: Adobe Stock

Mimo iż przepisy podatkowe nie zabraniają odliczenia straty pieniędzy, które zostały skradzione, to w praktyce mało kto może z tej możliwości skorzystać. Nie wystarczy zgłoszenie kradzieży na policję. Zazwyczaj skarbówka zarzuca przedsiębiorcom, którzy padli ofiarą przestępstw, że nie zachowali należytych środków ostrożności.

O tym, jakie warunki trzeba spełnić, by odliczyć straty wynikające z przestępstw, rozstrzygnął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 11 lutego 2020 r. (0113- KDIPT2-1.4011.704.2019.1.KS). Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie transportu osób. W 2019 r. przewoził samochodem 16 tys. euro w gotówce. Jechał wraz z pięcioma kierowcami na spotkanie z kontrahentem, by kupić autobusy na potrzeby działalności gospodarczej. Jednak w trakcie postoju na parkingu przy stacji paliw nieustalony sprawca wybił szybę w samochodzie i ukradł aktówkę, w której znajdowały się dokumenty oraz pieniądze na zakup autobusów.

Pozostało 83% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP